Pokarmy, które pomogą Ci spać w nocy

0
480
Dietetycy i lekarze radzą, by ostatni posiłek spożyć nie później niż 2-3 godziny przed snem. Zdjęcie: Pixabay

Wszyscy wiemy, jak ważny jest dobry sen. Przy odpowiedniej ilości odpoczynku możesz obudzić się naładowany energią, aby mieć siłę przez resztę dnia – możesz to zrobić, chodząc spać wcześnie, przesypiając odpowiednią liczbę godzin, a nawet wybierając odpowiedni materac.

Ale spójrzmy prawdzie w oczy, czasami, bez względu na to, jak wcześnie idziesz spać, przesypianie nocy nadal jest wyzwaniem, z którym boryka się wiele osób. Więc jeśli jesteś jedną z tych nieszczęśliwych osób, co robisz źle, że się nie wysypiasz? Istnieje wiele powodów, dlaczego tak się dzieje, ale jednym z najczęstszych czynników jest dieta.

W jedzeniu znajduje się wiele chemikaliów i składników odżywczych, które mogą dostarczyć Ci bardzo dużo potrzebnej energii w ciągu dnia, ale niestety pogarszają jakość snu, gdy nadchodzi pora snu. Jeśli jesteś gotowy, aby zrobić kolejny krok w kierunku głębszego snu i bardziej wypełnionych energią poranków, oto niektóre z najlepszych potraw, które możesz wypróbować.

Zastrzeżenie: skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeśli masz pewne alergie, określoną dietę i / lub schorzenia, które należy wziąć pod uwagę przed zjedzeniem niektórych z tych produktów.

1. Nabiał

Wszyscy słyszeliśmy, że wypicie szklanki ciepłego mleka przed snem pomaga nam zasnąć. Ale jak się okazuje, większość produktów mlecznych również może mieć taki efekt. Mleko i jogurt o niskiej zawartości tłuszczu to dwa najpopularniejsze produkty mleczne na rynku, które mogą pomóc w zasypianiu, a powodem, dla którego mają taki wpływ na ludzi, jest to, że zawierają wysoki poziom wapnia, który, jak wykazano, sprzyja zasypianiu, zwłaszcza w połączeniu z innymi pokarmami nasennymi.

Uwaga: bądź ostrożny wybierając ser do swojej wieczornej przekąski. Chociaż jest to produkt mleczny, wiele serów ma również wysoką zawartość tłuszczu. Tłuszcze trawią się dłużej niż białka i węglowodany, i mogą powodować dyskomfort lub problemy z trawieniem, gdy spożywasz je tuż przed snem.

2. Migdały i orzechy włoskie

Dobre źródło białka, migdały i orzechy włoskie są również dobrym źródłem hormonu snu, melatoniny. Nie tylko to, ale te orzechy zawierają zdrowy poziom magnezu, naturalnego środka zwiotczającego mięśnie, który pomaga organizmowi odstresować się. Kto by pomyślał, że te orzechy pomogą Ci się zrelaksować pod koniec dnia? Jeśli więc szukasz zdrowej przekąski wieczorem, weź garść orzechów włoskich na kilka godzin przed snem, aby spędzić znacznie spokojniejszą noc.

Wskazówka: szklanka mleka migdałowego jest doskonałym źródłem magnezu, a także wapnia, więc czerpiesz z nich to, co najlepsze, gdy chcesz poczuć się bardziej wypoczęty przed snem.

3. Produkty pełnoziarniste

Wiele słyszeliśmy o tym, że produkty pełnoziarniste są dobre dla zdrowia i diety, ale działają również dobrze na sen. Są źródłem nie tylko magnezu i wapnia, ale także potasu, naturalnego środka zwiotczającego mięśnie. Powodem, dla którego produkty pełnoziarniste, takie jak surowy owies, brązowy ryż i pełnoziarnisty chleb są lepsze dla snu w porównaniu z ich polerowanymi odpowiednikami, jest to, że te produkty pełnoziarniste są mniej przetwarzane. Niezbędne składniki odżywcze dla snu zawarte w pełnych ziarnach, takie jak potas, magnez i wapń, są z nich usuwane, gdy przechodzą z brązowego ryżu do białego ryżu, pełnoziarnistego do białej mąki i innych form polerowanych ziaren.

Czytaj: Poznańskie pogotowie ma nowy sprzęt. Pierwszy taki w Polsce!

4. Banan

Banany słyną z tego, że są doskonałym źródłem minerałów potasu i magnezu, które pomagają rozluźnić mięśnie. Mniej znany fakt na temat tego popularnego owocu jest taki, że zwiększają one również stężenie melatoniny w organizmie, pomagając lepiej spać.

Wskazówka: jeśli masz ochotę na deser po obiedzie i nadal chcesz dobrze się wyspać, spróbuj na kilka godzin przed snem zjeść miskę świeżego banana z jogurtem naturalnym lub greckim i posyp płatkami owsianymi lub musli, aby uzyskać potrzebne składniki odżywcze i minerały na dobry sen.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

5. Szklanka soku wiśniowego

Wiśnie w tarcie są zdrowym i naturalnie występującym źródłem melatoniny, ale zjedzenie garści wiśni nie przyniesie takiego samego efektu jak szklanka cierpkiego soku z wiśni. Większość marek soków wiśniowych używa skoncentrowanej mieszanki tych wiśni, która odpowiada około 100 wiśniom w jednej porcji. Więc wypij taki sok na zdrowie! Badania wykazały, że wypicie szklanki cierpkiego soku wiśniowego na mniej więcej godzinę przed snem może pomóc lepiej spać, jednocześnie unikając nadmiernego spożycia płynów i wzdęć.

Czytaj: Psychologiczne i psychiczne skutki braku snu

Czego NIE jeść:

Wszyscy słyszeliśmy to wcześniej, ale ważne jest, aby podkreślić, że powinieneś ograniczyć spożycie niektórych rodzajów jedzenia przed snem, aby lepiej spać w nocy.

Do najczęstszych przyczyn bezsenności spowodowanej dietą należą kawa, czarna herbata i napoje energetyzujące. Te napoje są dobrze znane z tego, że zawierają znaczne ilości kofeiny, która dodaje energii i zapobiega zasypianiu. Innym rodzajem napoju, który należy ograniczyć przed snem, jest alkohol. Chociaż wykazano, że picie alkoholu przed snem ma działanie uspokajające, badania pokazują, że alkohol zakłóca ogólny cykl snu, wpływając zarówno na długość, jak i jakość snu – budząc cię w nocy i prowadząc do większego zmęczenia w ciągu dnia.

Ogranicz spożycie prostych węglowodanów. Węglowodany proste to cukry, które dodaje się do wypieków, soków i wielu przetworzonych produktów spożywczych. Z drugiej strony węglowodany złożone odnoszą się do skrobi i błonnika – a im mniej są przetworzone, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Jeśli chodzi o pokarmy, które pomagają zasnąć, spożywanie zdrowych ilości węglowodanów złożonych pełnoziarnistych pomaga czuć się wypoczętym bez załamania cukru. Stabilny poziom cukru we krwi jest ważny podczas snu, aby nie budzić się w środku nocy.

Chociaż to tylko niektóre z wielu produktów spożywczych, które zostały przebadane w celu promowania lepszej jakości snu, to z pewnością są one jednymi z najważniejszych. Ale pamiętaj: nie jedz niczego zbyt ciężkiego przed snem (lekka przekąska wystarczy) i staraj się nie spać z pełnym żołądkiem (pozwól organizmowi na trawienie przez kilka godzin przed snem).

Jedz zdrowo i poczuj się wypoczęty. Śpij dobrze!