Pokojowa nagroda Nobla w 2020 r. za walkę z głodem

0
567
WFP Afryka, Południowy Sudan

Pokojowa nagroda Nobla w 2020 r. została przyznana największej na świecie organizacji humanitarnej, która karmi głodnych.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla 2020 i zdobył nagrodę „za wysiłki na rzecz zwalczania głodu i poprawy warunków pokoju na obszarach dotkniętych konfliktami poprzez dążenie do zapobiegania używaniu głodu jako broni”.

Agencja ONZ to największa na świecie organizacja humanitarna walcząca z głodem i promująca bezpieczeństwo żywnościowe. WFP została wyróżniona za „wysiłki na rzecz zwalczania głodu i za wkład w poprawę warunków pokoju na obszarach dotkniętych konfliktami” – ogłosił przewodniczący Komitetu Berit Reiss-Andersen.

W 2019 roku WFP udzielił pomocy blisko 100 milionom ludzi w 88 krajach, które są ofiarami ostrego braku żywności i głodu – z których większość cierpiała z powodu wojny i konfliktów zbrojnych.

Czytaj: Syria – te zdjęcia zapadną Ci w pamięci

W obliczu pandemii koronawirusa Światowy Program Żywnościowy wykazał się imponującą zdolnością do intensyfikacji działań. Jak stwierdziła sama organizacja: „Do dnia, w którym będziemy mieli szczepionkę medyczną, najlepszą szczepionką przeciwko chaosowi jest żywność”.

Norweski Komitet Noblowski pragnie podkreślić, że pomoc w zwiększaniu bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko zapobiega głodowi, ale może również przyczynić się do poprawy perspektyw stabilności i pokoju. WFP przejął wiodącą rolę w łączeniu pracy humanitarnej z wysiłkami pokojowymi poprzez pionierskie projekty w Ameryce Południowej, Afryce i Azji.

Tegoroczną nagrodą Norweski Komitet Noblowski pragnie „skierować oczy świata na… rozwój braterstwa narodów, o których mowa w testamencie Alfreda Nobla”. Jako największa wyspecjalizowana agencja ONZ, WFP jest nowoczesną wersją kongresów pokojowych, które mają promować Pokojowa Nagroda Nobla”.

„Praca Światowego Programu Żywnościowego na rzecz ludzkości jest przedsięwzięciem, które wszystkie narody świata powinny być w stanie poprzeć i wesprzeć”.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku i stanowi najwyższe wyróżnienie dla polityków i organizacji działających na rzecz pokoju.

Czytaj: Co z Sylwestrem we Wrocławiu?

johannesfloe.com – Art to remember