Krystian Zimerman z Polski został laureatem muzycznej nagrody Praemium Imperiale.
Jest to światowa nagroda artystyczna przyznawana corocznie przez Japan Art Association.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Praemium Imperiale jest uważane za jedno z najwyższych wyróżnień wśród nagród w dziedzinie sztuki. Nagrody są wyrazem uznania dla osób ze świata sztuki i architektury. I są to nagrody najbliższe nagrodzie Nobla dla muzyków, malarzy, rzeźbiarzy, architektów i twórców teatralnych oraz filmowych. Zimerman jest zaledwie trzecim Polakiem, który otrzymał tę nagrodę – po Andrzeju Wajdzie i Krzysztofie Pendereckim.
W ramach swojej nagrody, Zimerman otrzymał 15 milionów jenów (ok. 540 000 zł). Nagrody we wszystkich kategoriach zostały oficjalnie wręczone w październiku zwycięzcom w każdej z pięciu kategorii: muzyka; architektura, wygrana przez japońską firmę architektoniczną Sanaa; obraz, wygrany przez włoskiego artystę Giulio Paoliniego; film i teatr, którą wygrał niemiecki filmowiec Wim Wenders, oraz rzeźba, którą wygrał artysta i aktywista Ai Weiwei.
Czytaj: Sztuka mikrobiologii – studentka z Poznania maluje bakteriami
Międzynarodowy doradca w Wielkiej Brytanii, Lord Patten of Barnes, który był gospodarzem ogłoszenia nagród wraz z ambasadorem Japonii, Hajime Hayashi, powiedział: „W tych głęboko polaryzujących czasach zdolność artystów do przyciągania uwagi, inspirowania do refleksji i niesienia ukojenia jest ważniejsza niż kiedykolwiek” . Praemium Imperiale świadczy o ważnym wkładzie Japonii w honorowanie osiągnięć w sztuce”.
Urodzony w Polsce w 1956 roku, Zimerman uczył się gry na fortepianie od siódmego roku życia, wygrywając Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w wieku 18 lat. W 1999 roku założył Polską Orkiestrę Festiwalową z okazji 150. rocznicy śmierci Chopina. Zimerman stroi i składa swoje własne fortepiany, rozwijając głębokie zrozumienie ich mechanizmów przez całą swoją młodość.
W wywiadzie dla swojego filmu profilowego jako laureat nagrody, Zimerman powiedział: „Praca z fortepianem jako instrumentem zawsze była świetną zabawą, ponieważ jest on niezwykle złożony… Polska w latach 50., w latach 60. była bardzo biednym krajem. Nie było dostępu do części zamiennych, trzeba było to zrobić samemu”.
Od 1989 roku coroczne Nagrody Praemium Imperiale obejmują dziedziny, których nie reprezentowały Nagrody Nobla. Laureaci wybierani są z listy przedłożonej przez sześciu międzynarodowych doradców, w tym byłych premierów i liderów instytucji kulturalnych i edukacyjnych. Sekretarz stanu USA Hillary Rodham Clinton została niedawno ogłoszona doradcą.
Czytaj: 5-latek zachwyca tłumy niesamowitą interpretacją Mozarta
Oprócz nagród w pięciu kategoriach, niemiecka Akademia Kronberga, która oferuje zaawansowane szkolenia dla młodych skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i pianistów, przyznała grant w wysokości 5 milionów jenów (ok. 178 000 zł) dla młodych artystów.
Więcej informacji na temat nagrody Praemium Imperiale można znaleźć tutaj.