Polestar obiecał pierwszy taki samochód na świecie do 2030 roku

0
397
Zdjęcie: Polestar

Producent samochodów Polestar obiecał wyprodukować pierwszy samochód neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.

W 2017 roku Polestar, który bezpośrednio podlega marce Volvo, wprowadził na rynek hybrydową wersję GT. Od tego czasu elektryfikacja jest istotną częścią strategii firmy, ale pod względem zrównoważonego rozwoju jest daleka od doskonałości.

Teraz producent samochodów przedstawił plany dotyczące nadchodzącego modelu, który będzie całkowicie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Będzie to wymagało drastycznej ponownej oceny całego procesu produkcyjnego, aby zapobiec „wypadkowi” kompensacji emisji dwutlenku węgla.

Thomas Ingenlath, dyrektor generalny Polestar, powiedział:

Dążąc do stworzenia samochodu całkowicie neutralnego dla klimatu, jesteśmy zmuszeni wyjść poza to, co jest dziś możliwe. Będziemy musieli kwestionować wszystko, wprowadzać innowacje i patrzeć na technologie wykładnicze, gdy projektujemy w kierunku zera.

Polestar produkuje obecnie dwa samochody elektryczne: luksusowy Polestar 1 GT i całkowicie elektryczny Polestar 2. Pod względem ekologiczności, hybrydowe i elektryczne układy napędowe stawiają te samochody przed wieloma wyzwaniami. Firma zwraca jednak uwagę, że materiały, produkcja i łańcuch dostaw powodują emisje dwutlenku węgla – jest to coś, czym obiecali się zająć.

Czytaj: Sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie przebiła nawet najbardziej optymistyczne prognozy

Fredrika Klarén. Zdjęcie: Polestar

Fredrika Klarén, Szef Zrównoważonego Rozwoju w Polestar, dodała:

Jesteśmy elektryczni, więc nie musimy się martwić, że silniki spalinowe wytwarzają toksyczne emisje – ale to nie znaczy, że nasza praca jest skończona. Będziemy teraz pracować nad wyeliminowaniem wszystkich emisji pochodzących z produkcji. Nadeszła historyczna i ekscytująca chwila dla producentów samochodów, okazja, by wykorzystać chwilę, zrobić coś lepszego i odważyć się budować marzenie o neutralnych klimatycznie i pięknych samochodach.

Czytaj: Kopenhaga pierwszą stolicą z zerową emisją C02?

Projekt producenta samochodów Polestar 0 ma na celu osiągnięcie 100% neutralności klimatycznej w produkcji i eksploatacji pojazdów do 2030 roku. Firma planuje to osiągnąć poprzez eliminację emisji na każdym kroku, zamiast sadzić drzewa, aby je zrównoważyć.

Zdjęcie: Polestar

W zeszłym roku widzieliśmy, jak Polestar zaprezentował całkowicie elektryczną koncepcję o nazwie Precept. Polestar Precept zmniejsza liczbę pierwotnych tworzyw sztucznych potrzebnych do produkcji i zamiast tego pozyskuje jak najwięcej materiałów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Siedziska są wykonane w 100% z przetworzonej przędzy z plastikowych butelek z politereftalanu etylenu (PET), które są przycinane do dokładnych rozmiarów potrzebnych do dalszej redukcji odpadów.

johannesfloe.com – Art to remember