Policja schwytała nieuchwytnego kłusownika tygrysa po 20 latach

0
440
Tygrys bengalski. Zdjęcie: pixabay.com

Kłusownik podejrzany o zabicie 70 tygrysów bengalskich schwytanych po 20 latach pościgu.

Wiadomość o aresztowaniu kłusownika o pseudonimie „Tiger Habib” wywołała „poczucie ulgi” u lokalnej policji i funkcjonariuszy ochrony przyrody w Bangladeszu.

The Guardian poinformował w tym tygodniu, że szef policji Saidur Rahman powiedział, że Habib Talukder został w końcu aresztowany i oskarżony o liczne naruszenia prawa ochrony przyrody.

„W końcu nam się udało i posłaliśmy go do więzienia” – powiedział Rahman.

Mężczyzna mieszkał w pobliżu rozległego lasu mangrowego Sundarbans i „uciekał za każdym razem, gdy policja najeżdżała ten obszar”.

50-latek uciekał od 20 lat, powiedział Rahman, i jest podejrzany o polowanie i zabijanie dziesiątek tygrysów bengalskich, które żyją i pływają w lokalnym lesie namorzynowym, zawierającym jedną z największych na świecie populacji tego majestatycznego gatunku.

Terenem łowieckim Talukdera był rozległy obszar lasów namorzynowych Sundarban, rozciągający się między Indiami i Bangladeszem, który jest domem dla jednej z największych na świecie populacji tygrysów bengalskich.

Skóry, kości i mięso tygrysów bengalskich były kupowane przez handlarzy czarnorynkowych, którzy sprzedawali je w Chinach i gdzie indziej.

Czytaj: W Wielkiej Brytanii można spać w towarzystwie lwów i tygrysów

Talukder zaczął zbierać miód od dzikich pszczół w lesie i stał się znany ze swoich wyczynów, polując na wielkie koty i unikając aresztowania.

„W równym stopniu go szanujemy i boimy się go” – powiedział Abdus Salam, lokalny poszukiwacz miodu. „To niebezpieczny człowiek, który mógłby walczyć sam na sam z mamą tygrysicą w lesie”.

Tygrysy bengalskie są wyjątkowe wśród dużych kotów, ponieważ mogą żyć i polować w słonawych wodach lasów namorzynowych. Są biegłymi pływakami.

Czytaj: Zapierające dech w piersiach zdjęcia tygrysa bengalskiego przechadzającego się przed starożytnymi ruinami

Według departamentu leśnego Bangladeszu populacja tygrysów bengalskich spadła z 440 w 2004 roku do rekordowo niskiego poziomu 106 w 2015 roku.

W 2019 roku populacja wzrosła do 114 dzięki rozprawie z kłusownictwem i bandytyzmem w regionie.

Mainuddin Khan, regionalny inspektor ochrony lasów, powiedział, że wiadomość o aresztowaniu Talukdera wywołała „poczucie ulgi”.

„Był dla nas ogromnym bólem głowy. Stanowił wielkie zagrożenie dla bioróżnorodności lasu – powiedział.

Ale po jego schwytaniu tygrysy bengalskie — i reszta świata — mogą zacząć odpoczywać.

johannesfloe.com – Art to remember