Policjanci odzyskali polski Order Orła Białego po „największym napadzie w historii”

0
200
Order Orła Białego to najwyższe polskie odznaczenie nadawane zarówno cywilom, jak i wojskowym za zasługi. Został oficjalnie ustanowiony 1 listopada 1705 roku przez Augusta II Mocnego. Zdjęcie: Twitter/Marysia

Wśród skarbów skradzionych z największej europejskiej kolekcji skarbów w Dreźnie, w 2019 roku, znaleziono XVIII-wieczny polski Order Orła Białego wysadzany brylantami.

Odkryty w Berlinie wraz ze skarbami, Order ustanowiony w 1705 roku przez króla Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora Saksonii, jest najstarszym i najwyższym orderem cywilnym i wojskowym w Polsce oraz jednym z najstarszych wciąż używanych na świecie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Uważa się, że inkrustowana diamentami gwiazda orderowa, wysadzana rubinami, złotem i srebrem, została wykonana w Genewie lub Wiedniu w latach 1746-1749.

Zrabowana ze skarbca Grünes Gewölbe (pol. Zielone Sklepienie), w pałacu królewskim Residenzschloss, w Dreźnie, w 2019 roku, w następnym roku podobno została wystawiona na sprzedaż w ciemnej sieci, kiedy izraelska firma ochroniarska CGI Group ogłosiła publicznie, że ich pracownicy otrzymali ofertę zakupu skradzionego polskiego klejnotu.

Włamywacze ukradli w 2019 roku z zabytkowego skarbca w Dreźnie klejnoty o wartości 113 mln euro. Przez długi czas nie było żadnych śladów po biżuterii, aż do czasu, gdy włamywacze postanowili ją sprzedać i zarobić.

Teraz władze niemieckie ogłosiły, że „znaczna część” skradzionych przedmiotów została znaleziona w stolicy Niemiec i została przetransportowana specjalną eskortą z powrotem do Drezna w celu zbadania i zweryfikowania przez ekspertów.

Czytaj: Kraków: otwarcie kąpieliska na Zakrzówku w drugi dzień świąt

Barbara Klepsch, regionalna minister kultury Saksonii, powiedziała: „Mam nadzieję, że rana otwarta w historycznym Zielonym Sklepieniu podczas napadu w 2019 roku zostanie wkrótce zabliźniona.”

„To pokazuje, że nawet trzy lata po tym bolesnym włamaniu warto nie tracić nadziei i podążać wszystkimi tropami, które się pojawiają”.

Czytaj: 10 najsłynniejszych obrazów na świecie

Sześciu mężczyzn w wieku od 23 do 28 lat jest obecnie sądzonych za napad. Oskarżeni są członkami znanej rodziny klanowej Remmo z Berlina.