Polka została wybrana II Wicemiss Świata na Wózku 2022!

0
224
Zdjęcie: Anna Płoszyńska - II Wicemiss Świata na Wózku 2022/Facebook

Anna Płoszyńska z Wartkowic została II Wicemiss Świata na wózku! Konkurs zorganizowano w Meksyku.

29 października rozstrzygnięto konkurs Miss Wheelchair World 2022, w którym II wicemiss została niepełnosprawna Anna Płoszyńska.

Anna ma 24 lata i od siedmiu lat jeździ na wózku. Dawniej podczas obozu sportowego złamała kręgosłup. Ze sportem była związana od 13. roku życia. Trenowała i odnosiła sukcesy w karate. W sierpniu 2015 roku pojechała na obóz. Musiała przejść po linie zawieszonej na wysokości. Niestety, nie udało się. Ale mimo niepełnosprawności, Anna nie poddaje się. W 2016 roku została wicemiss Polski na wózku. Teraz reprezentowała Polskę na zawodach w meksykańskim Rosarito.

Czytaj: Magiczne miasteczka, czyli Meksyk jakiego nie znacie

Projekt Miss Świata na Wózku powstał z inicjatywy Fundacji Jedyna Taka, która wierzy, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem. Działalność organizacji ma na celu zmianę postrzegania niepełnosprawnych kobiet na świecie. Konkurs Miss Wheelchair World ma pomóc m.in. kobietom na wózkach osiągnąć większą samodzielność, wesprzeć ich poczucie własnej wartości, a tym samym również aktywność społeczną i zawodową.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W tegorocznej edycji udział wzięło 25 kandydatek z 25 krajów. Podczas gali finałowej, która odbyła się 29 października w Tijuanie w Meksyku, wyłoniono najpiękniejszą kobietę świata poruszającą się na wózku. Koronę przyznano Peruwiance Sandy Izquierdo Tafur. I wicemiss została Holenderka Tirzah Lopez, a II wicemiss – Polka Anna Płoszyńska. To już kolejne wyróżnienie Ani w tej dziedzinie. Po raz pierwszy zdobyła tytuł wicemiss w 2016 roku. Była wtedy zaledwie rok po wypadku, w którym złamaniu uległ jej kręgosłup.

– Kochani!! Zostałam II Vicemiss Świata 2022!!! – poinformowała Ania na swym profili na Facebooku. – Jestem bardzo szczęśliwa i wzruszona. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli mój wylot do Meksyku oraz wszystkim tym, którzy we mnie wierzyli i pokładali we mnie nadzieję. Wasze słowa i czyny doprowadziły mnie tutaj gdzie jestem teraz. Jeszcze raz serdecznie dziękuję  Teraz czeka nas tydzień odpoczynku w Cancun w Meksyku, a następnie powrót do Polski.

„Kobieta z niepełnosprawnościami też może być pewna siebie” – powiedziała Anna.

Czytaj: Zawodniczka Miss Anglii jako pierwsza wzięła udział w konkursie bez makijażu

Korona II wicemiss to niejedyny sukces, jaki ma swoim koncie Anna. Skończyła bowiem studia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dzięki czemu może pracować z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową. Poza tym, od dwóch lat kobieta trenuje też pływanie i bierze udział w zawodach sportowych.

„Staram się pokazywać, że życie z niepełnosprawnością może być równie barwne, co życie osoby chodzącej” – podkreśla Ania. „Każdego dnia obalam stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i pracuję z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową. Od ponad 2 lat trenuję pływanie i startuję w licznych zawodach, a wcześniej uprawiałam również taniec towarzyski.”

Gratulujemy oraz życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów na – niekiedy bardzo wyboistej – drodze!