
Polscy archeolodzy zbadają grobowiec faraona Shepseskafa w 2025 roku. Będą to pierwsze szczegółowe badania w Sakkarze.
W styczniu 2025 roku, polscy archeolodzy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN) zbadają grobowiec faraona Shepseskafa, znajdujący się na terenie starożytnej nekropolii Sakkara w pobliżu Kairu. Eksploracja ta jest częścią misji „Mastaba Faraona” we współpracy z Fundacją Umbra Orientis, po wstępnym badaniu w 2024 roku.
Ten enigmatyczny grobowiec nigdy dotąd nie został szczegółowo przebadany.
CZYTAJ: Dlaczego starożytni egipscy faraonowie przestali budować piramidy?
Odkrywanie zaginionych sekretów Mastaby Shepseskafa
Pierwszy sezon misji „Mastaba Faraona”, który odbył się na początku 2024 roku, obejmował stworzenie trójwymiarowego modelu grobowca oraz analizę jego konstrukcji architektonicznej. Badania powierzchniowe pozwoliły na zidentyfikowanie słabo widocznych struktur ukrytych pod piaskami pustyni.
Teraz, w drugim sezonie misji, naukowcy planują przeprowadzić szeroko zakrojone badania interdyscyplinarne, w których udział wezmą również geodeci, geolodzy, architekci i konserwatorzy.
Zespół otrzymał pozwolenie od władz Egiptu na dostęp do wnętrza grobowca, co oznacza pierwszą szczegółową eksplorację i ma na celu zrekonstruowanie zniszczonego bazaltowego sarkofagu faraona.
„Nasze prace w Sakkarze to ogromne wyróżnienie dla polskiej nauki i szansa na znalezienie odpowiedzi na pytania, które od wielu pokoleń nurtują badaczy starożytnego Egiptu” – podkreśla prof. Teodozja Rzeuska, kierownik misji.
Jak podkreśla dr Krzysztof Radtke, członek zespołu, zdobycie zaufania władz egipskich to duże osiągnięcie. Jak mówi – „To, że realizacja tego projektu przypadła naszym naukowcom, należy uznać za ogromne wyróżnienie i szansę dla polskiej archeologii”.
„Niestety, w przeciwieństwie do misji zagranicznych, borykamy się z poważnymi problemami finansowymi” – dodaje dr Radtke, zaznaczając, że brak środków może poważnie utrudnić lub wręcz zatrzymać cały projekt.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polska zmierzy się z Portugalią i Szkocją bez gwiazdy Roberta Lewandowskiego
Globalne znaczenie i wsparcie dla projektu
Polski zespół stoi w obliczu wyzwań finansowych, ale apeluje o sponsorów, którzy wesprą ten przełomowy projekt. Pakiety sponsorskie oferują wyjątkowe korzyści, w tym wizyty na miejscu z archeologami, zwiększając dostęp do bogatej historii Egiptu.
CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Były piłkarz Piasta Gliwice i Zagłębia Lubin poszukiwany przez policję