
Na cmentarzu w Lublinie, na wschodzie Polski, odkryto szczątki osób straconych w osławionym więzieniu z czasów komunizmu.
Po zakończeniu II wojny światowej, komunistyczny rząd Polski wprowadził brutalną politykę represji wymierzoną w każdego, kogo uważał za zagrożenie.
Niektóre szacunki mówią o 180 osobach zabitych na terenie więzienia w Lublinie, znajdującego się w zamku miejskim, od 1945 roku do jego zamknięcia w 1954 roku, ale mogły zginąć również setki innych osób.
Ich ciała często chowano w nieoznakowanych grobach.
CZYTAJ: Polscy archeolodzy zbadają grobowiec faraona Szepseskafa w Egipcie
Szczątki szkieletów odkryli historycy z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), organu odpowiedzialnego za badanie zbrodni z czasów komunizmu.
„Charakter ich pochówku wskazuje, że należeli do więźniów Zamku Lubelskiego. Czaszki wszystkich ofiar nosiły ślady strzałów z broni palnej” – powiedział urzędnik IPN.
🔴 Ujawniono kolejne tajne pochówki ofiar terroru komunistycznego na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.
🟨 W dniach 4-8 listopada br. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie Cmentarza… pic.twitter.com/qb1Z92tR8F— Poszukiwania IPN (@PoszukiwaniaIPN) November 14, 2024
Prace wykopaliskowe ujawniły dwa groby masowe. W jednym z nich odkryto szczątki szkieletów czterech mężczyzn, wszystkie ze śladami ran postrzałowych, wraz z kilkoma przedmiotami osobistymi. W drugim grobie znajdowały się rozrzucone kości ludzkie, prawdopodobnie naruszone w latach 90. podczas kolejnych pochówków w tym rejonie.
Dalsza analiza szczątków zostanie przeprowadzona w celu zidentyfikowania ofiar i zapewnienia zamknięcia dla ich rodzin.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Deco zdradził, czy Gyökeres dołączy do Barcelony jako następca Lewandowskiego