Polscy studenci triumfują w prestiżowych zawodach sond kosmicznych

0
174
Sukces Politechniki Wrocławskiej w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych. (zdjęcie: Politechnika Wrocławska, x)

Studenci Politechniki Wrocławskiej zajęli pierwsze i trzecie miejsca w prestiżowych międzynarodowych zawodach sondy kosmicznej, pokonując 33 zespoły z całego świata.

Zwycięski zespół z koła naukowego Aerospace zdobył imponujące 99,86% możliwych punktów.

W zawodach CanSat Competition, które odbyły się w dniach 6–9 czerwca w Monterey, w Wirginii, w USA, wymagane było, aby uczestniczące w nim sondy przed wystrzeleniem spełniały rygorystyczne standardy techniczne.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Natalia Kaczmarek pobiła rekord Ireny Szewińskiej i została mistrzynią Europy!

Zadaniem 33 finalistów konkursu było zbudowanie kompaktowej sondy (o średnicy ponad 14 cm i długości 40 cm), którą wystrzelono na wysokość około 750 metrów. Podczas opadania sonda musiała zebrać dane telemetryczne i wyemitować sygnał dźwiękowy po wylądowaniu.

Przed rozpoczęciem zawodów, organizatorzy dokonali oceny planów budowy sond, a zespoły musiały przeprowadzić testy środowiskowe, aby upewnić się, że sondy spełniają wszystkie kryteria techniczne.

Uczestnicy musieli zmierzyć prędkość za pomocą rurki Pitota, która służy do pomiaru ciśnienia statycznego i dynamicznego, pozwalającego na obliczenie prędkości samolotu. Sondy musiały w trakcie lotu zmierzyć m.in. prędkość i ciśnienie.

Inne zadanie polegało na ochronie delikatnego ładunku symulowanego w postaci kurzego jaja. Jajko musiało wytrzymać siłę przeciążenia powstającą podczas startu i lądowania, która mogła sięgać nawet 30 g.

Dodatkowo sonda musiała przetrwać całą misję, co oznacza, że ​​musiała być gotowa do ponownego załadowania do rakiety i ponownego wystrzelenia po wylądowaniu. Sonda musiała przetrwać, aby była możliwość jej ponownego wykorzystania.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Wiadomo, co z Robertem Lewandowskim. Czy wystąpi na Euro 2024?

W konkursie przewodziła grupa badawcza Aerospace, która zdobyła 99,86% punktów. To był ich piąty start; w zeszłym roku zajęli drugie miejsce, a rok wcześniej czwarte. Trzecie miejsce w tegorocznej edycji wydarzenia zajęli studenci z koła naukowego KoNaR.

Ich sonda pomyślnie zakończyła misję, a system odzyskiwania działał doskonale. Byli jednym z niewielu zespołów, których konstrukcja bezpiecznie wylądowała ze spadochronem.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Wojciech Szczęsny jest o krok od przejścia do drużyny Cristiano Ronaldo

Organizatorem zawodów było Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne przy wsparciu NASA i firm z branży technologicznej.

CZYTAJ: Prace polskiego astrofotografa ponownie wyróżnione przez NASA