Polska będzie rozdawać jabłka podczas wydarzeń UE w ciągu sześciu miesięcy swojego przewodnictwa w Unii, aby wesprzeć krajowych plantatorów i podkreślić status kraju jako największego producenta owoców w Europie.
Polska wybrała jabłko jako „oficjalny owoc” na swoją prezydencję w UE.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w Polsce ogłosiło to po tym, jak kraj w środę przejął od Węgier rotacyjne przewodnictwo w UE.
„Dla Polski, jabłko jest owocem szczególnym i powodem do dumy narodowej” – oświadczyło ministerstwo.
„Wybierając polskie jabłka, uczestnicy wydarzenia będą mogli doświadczyć autentycznego smaku Polski, wspierając jednocześnie polskich sadowników” – dodało ministerstwo.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jabłko o poranku zapewni ci więcej energii niż filiżanka kawy
Apetyt na jabłka
Polska jest największym producentem jabłek w Europie i czwartym na świecie, zbierając około 4 milionów ton rocznie.
„Jako największy producent jabłek w Europie i czwarty co do wielkości na świecie, polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości, docenianych przez międzynarodowych konsumentów” – poinformowało ministerstwo.
PRZECZYTAJ TAKŻE NA PL.SPORTEN.COM: Hurkacz i Świątek dzięki zwycięstwom zapewnili Polsce półfinał
W 2023 roku, Warszawa wyeksportowała około 817 000 ton owoców, głównie do krajów UE, takich jak Niemcy, Rumunia, Hiszpania i Szwecja, a także do krajów spoza UE, w tym Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Indii.
Rozprzestrzenienie się sadownictwa i wprowadzenie szlachetnych odmian jabłek zapoczątkowali mnisi cystersi i benedyktyni w średniowieczu.
Jednak kraj stał się europejską potęgą jabłkową dopiero po powojennych innowacjach wprowadzonych przez profesora Szczepana Pieniążka, które doprowadziły do opracowania metody zapewniającej coroczne owocowanie jabłoni. Wprowadził on również karłowe drzewa i amerykańskie odmiany jabłoni. Dzięki jego pionierskiej pracy możemy teraz przechowywać jabłka przez cały rok bez utraty ich jakości
Polska 1 stycznia 2025 roku po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom.
Podczas pierwszej tury Polski w rotacyjnej prezydencji UE, w 2011 roku, Warszawa wybrała truskawkę, kolejny ważny produkt eksportowy, jako swój „oficjalny owoc”.
PRZECZYTAJ TAKŻE NA F7SPORT.PL – Polski siatkarz zajął drugie miejsce na świecie w 2024 roku