Z raportu firmy doradczej Deloitte wynika, że Polska jest drugą po Indiach najpopularniejszą na świecie lokalizacją Centrów Usług Wspólnych dla firm.
Firma doradcza przeprowadziła ankietę wśród firm z sześciu branż – handlu detalicznego, energetyki, technologii, opieki zdrowotnej, usług finansowych i usług publicznych – pod kątem centrów usług, z których korzystają globalne firmy w celu takich zadań, jak księgowość, zasoby ludzkie i IT.
CZYTAJ NA F7SPORT – Robert Lewandowski wróci do składu Barcelony na El Clasico
„Centra Usług Wspólnych stają się coraz bardziej złożone i globalne, w rezultacie mogą świadczyć usługi wyższej jakości. Nadając priorytet nowym, innowacyjnym modelom zarządzania talentami i inwestując w inne zdolności strategiczne, pomagają dużym firmom generować znaczące oszczędności procesowe i kosztowe” – mówi Paweł Spławski, partner, lider Global Business Services w Europie Środkowej, Deloitte.
Najpopularniejszymi lokalizacjami wśród respondentów były Indie i Polska, a następnie Meksyk, Stany Zjednoczone i Malezja. Jedynymi innymi krajami europejskimi, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, były Hiszpania i Portugalia, które zajęły odpowiednio 9. i 10. miejsce.
„Poza uniwersalnymi wyzwaniami, jakie stoją przed organizacjami posiadającymi w swoich strukturach Centra Usług Wspólnych, są też typowe dla przedstawicieli poszczególnych branż. To stawia nie lada wyzwanie w wyborze odpowiedniej lokalizacji dla prowadzenia biznesu – szczególnie w kontekście pracy zdalnej lub opartej o model hybrydowy. Respondenci badania pochodzący z sektora dóbr konsumenckich, a także instytucji finansowych wskazali Polskę w czołówce preferowanych lokalizacji dla Centrów Usług Wspólnych, zaraz za Indiami” – mówi Paweł Spławski.
Polska, wraz z Bułgarią, Irlandią, Meksykiem i Malezją, również odnotowała jeden z największych procentowych wzrostów preferencji klientów w porównaniu z edycją badania z 2021 roku, kiedy to Polska zajęła w sumie trzecie miejsce, podała firma Deloitte.
Choć angielska wersja najnowszego raportu ukazała się w lipcu, polska wersja, z dodatkowym komentarzem, ukazała się dopiero w zeszłym tygodniu.
„Za atuty Polski jako lokalizacji Centrów Usług powszechnie uważa się: dostęp do wykwalifikowanych ekspertów, pozytywne doświadczenia klientów oraz przynależność do Unii Europejskiej, która daje komfort w stosunku do obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeństwa” – pisze Deloitte.
Choć redukcja kosztów nadal pozostaje priorytetem dla firm rozważających rozwój centrów usług, ich rola się zmienia, stwierdziła firma Deloitte. „Nie są już jedynie zapleczem do efektywnego kosztowo przetwarzania transakcji, ale zyskują status partnerów biznesowych” – twierdzi firma doradcza.
Wykształcona siła robocza w Polsce w połączeniu z płacami, które pozostają niższe niż w Europie Zachodniej, przyciągnęła w ostatnich latach wiele globalnych firm.
Na początku tego roku amerykański gigant płatniczy Visa ogłosił, że utworzy w Polsce centrum technologiczno-produktowe, które będzie zatrudniać 1500 specjalistów.
Microsoft inwestuje 1 miliard dolarów w lokalizację swojego pierwszego centrum danych w regionie w Warszawie, a Google zobowiązał się uczynić z tego miasta „europejską stolicę chmur”, ustanawiając tam swój największy rozwój technologii chmurowej na kontynencie.
CZYTAJ NA F7DOBRY – Danone zainwestuje 230 mln złotych w nową fabrykę w Polsce