Jedna z najstarszych polskich firm, Herbapol Poznań, której historia sięga XIX wieku, ogłosiła wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy dla wszystkich swoich pracowników.
„Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to w naszej firmie nie tylko puste słowa” – napisała firma w ogłoszeniu w mediach społecznościowych. „W 2025 roku w Herbapolu Poznań wdrożymy 4-dniowy tydzień pracy, właśnie w trosce o naszych Pracowników. Tym samym zyskają oni dodatkowy, płatny wolny dzień w tygodniu.”
Firma produkująca leki ziołowe, suplementy diety i kosmetyki rozpoczęła już wdrażanie nowego systemu. W styczniu pracownicy cieszyli się pierwszym płatnym piątkiem wolnym od pracy. Docelowo do końca roku chcą osiągnąć cel, w którym każdy piątek będzie dniem wolnym od pracy.
CZYTAJ: Islandia: 4-dniowy tydzień pracy ogromnym sukcesem
Zatrudniający 400 osób Herbapol Poznań podkreśla, że w pozostałe cztery dni tygodnia pracownicy będą „pracować standardowe osiem godzin” i że płaca nie będzie obniżona.
W niektórych innych krajach europejskich czterodniowe tygodnie pracy stają się coraz bardziej powszechne. W zeszłym tygodniu uruchomiono w Niemczech sześciomiesięczny program próbny, w ramach którego pracownicy 45 firm będą pracować o jeden dzień mniej w tygodniu za tę samą płacę co poprzednio.
Opublikowane w ubiegłym roku dane Eurostatu pokazały, że Polacy znajdują się na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu, ustępując jedynie Grekom. Według wyliczeń Eurostatu, w Polsce przeciętny tydzień pracy wynosi 40,4 godzin. Dłużej od nas pracują tylko Grecy (41,0 godz.).
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Jasne stanowisko Chelsea w sprawie Mauricio Pochettino
Prezes Herbapolu Poznań, Tomasz Kaczmarek, powiedział Gazecie Wyborczej, że pomysł czterodniowego tygodnia „nie jest na razie w Polsce popularnym krokiem”. Mówi jednak, że jego firma wierzy, że dzięki temu „pracownicy będą wypoczęci, zmotywowani, cenieni i dobrze wynagradzani”.
„Obserwuję rynek pracy na Zachodzie, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Belgii i Francji” – dodał Kaczmarek. „Tam koncepcja work-life balance przynosi pozytywne rezultaty. Mamy nadzieję, że w ten sposób stajemy się również bardziej atrakcyjni jako pracodawcy.”
Mniej pracy, te same pieniądze, większa produktywność. 45 firm w Niemczech testuje 4-dniowy tydzień pracy.
Less work, same money, greater productivity. Starting today, 45 companies in Germany are testing a 4-day workweek.https://t.co/1o3DRRGUaF
— DW News (@dwnews) February 1, 2024
Mówi, że czterodniowy tydzień pracy jest na razie programem pilotażowym, a wyniki są ściśle monitorowane przez firmę.
W oświadczeniu dla nadawcy TVN, Herbapol Poznań stwierdził, że wprowadzenie większej automatyzacji i innych nowych technologii „oznacza, że możemy osiągnąć lepsze wyniki przy mniejszym nakładzie czasu i personelu”.
„Sytuacja finansowa naszej firmy jest stabilna i z roku na rok się poprawia” – dodał Kaczmarek. „Postanowiliśmy podzielić się tym sukcesem z naszymi pracownikami.”
Kierownik produkcji w firmie Mariusz Ślósarz powiedział Gazecie Wyborczej, że początkowo był sceptyczny wobec planu, ale obecnie jest jego zwolennikiem.