Polska na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich

0
920

Polska jest w niechlubnej czołówce w Europie pod względem liczby skutecznych prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. To nie jest przypadek i w końcu należy przestać udawać, że ten problem nie istnieje. Dlaczego tak wiele dzieci jest za słabych na życie? 

Najnowszy raport Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” przedstawia przerażającą statystykę. Polska jest aż na drugim miejscu pod względem samobójstw nieletnich. Jakie kraje jeszcze znalazły się w czołówce?

Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce został opublikowany z „Dzieci się liczą 2017”. Jasno z niego wynika, że najwięcej do prób samobójczych doszło w takich krajach, jak:

  • Niemcy – w 2014 roku doszło do 224 prób samobójczych osób poniżej 19 roku życia zakończonych śmiercią (raport nie obejmuje osób odratowanych).
  • Polska – zanotowano 209 samobójstw nieletnich
  • Francja – 171 takich przypadków
  • Wielka Brytania – 134 takich przypadków
  • Włochy – 87 takich przypadków
  • Hiszpania – 69 takich przypadków
  • Norwegia – 10 takich przypadków
  • Serbia – 8 takich przypadków
  • Słowenia – 6 takich przypadków

Źródłem danych prezentowanych w raporcie jest Eurostat oraz Komenda Główna Policji w Polsce.

– Na decyzję o próbie samobójczej wpływa wiele czynników. Często także ta dramatyczna decyzja wcale nie jest nastawiona na śmierć, tylko dramatyczne wołanie o pomoc. Zaburzenia zdrowia psychicznego stają się jednym z największych problemów dzieci i młodzieży – mówi Joanna Włodarczyk, pracująca w organizacji.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) już od 9 lat prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Na początku dzieci dzwoniły z takimi problemami, jak: kłopoty w domu, stres, gnębienie w szkole. Jednak od kilku lat jest coraz więcej telefonów odnośnie zdrowia psychicznego: myśli samobójczych i depresji.

Młodzi ludzie, którzy borykają się z takimi problemami nie czują wsparcia u rodziców. Bardzo często jest tak, że rodzice bagatelizują ten poważny problem. Nastolatkowie nie czują się także swobodnie w relacjach z rówieśnikami. W takiej sytuacji młody człowiek zupełnie traci nadzieję, że ktokolwiek go zrozumie. Czuje się samotny wśród rówieśników i wśród rodziców. Także wirtualne przyjaźnie nigdy nie zastąpią prawdziwego przyjaciela.

PRZECZYTAJ TAKŻE: OBALAMY 15 NAJPOPULARNIEJSZYCH MITÓW NA TEMAT ZDROWEGO ODŻYWIANIA – f7dobry.com

Według danych KGP na przestrzeni 2011-2016 liczba prób samobójczych wzrosła z 248 do 475. Jednocześnie jednak od 7 lat spada skuteczność takich prób. Dlaczego? Niektóre dzieci próbują zwrócić na siebie uwagę, to straszliwy krzyk wołania o pomoc.

– Nastolatki najczęściej odbierają sobie życie przez powieszenie albo rzucenie się pod podciąg – wymienia Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Fundacja zwraca uwagę na korelację statystyki samobójstw z niewystarczającą opieką psychologiczną w polskich szkołach. W naszym kraju mamy za mało psychologów i psychiatrów dziecięcych. Na dodatek nadal bardzo często postrzega się korzystanie z ich pomocy jako objaw porażki i słabości.

Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2017 roku alarmuje, że w latach 2014-2016 dzieciom w Polsce “nie zapewniono wystarczającej opieki psychologiczno-pedagogicznej.” Dodatkowo od lat kolejne raporty i badania psychologów wskazują na przeładowanie dzieci zajęciami i bodźcami. Brakuje czasu na odpoczynek, przetrawienie i przeanalizowanie własnych przeżyć.

Rodzice nie mają czasu dla dzieci, ponieważ od rana do wieczora pracują. Przez to próbują wolny czas dzieci załatać dodatkowymi zajęciami. Dziecko nie dość, że czuje się samotne, to na dodatek nie ma czasu na odpoczynek, bo musi biegać po lekcjach na kurs tańca, a potem jeszcze na lekcję angielskiego i korepetycje z matematyki. W całym tym szaleństwie dziecko nie ma czasu relaks, na przetrawienie i przeanalizowanie własnych przeżyć.

Psycholog społeczny prof. Zbigniew Nęcki jest przekonany, że rosnąca liczba zamachów na własne życie dokonywanych przez nieletnich to negatywne konsekwencje zmiany stylu życia, nastawienia na budowanie pozycji, prestiżu i dobrobytu.

– Słabsze jednostki nie są w stanie poradzić sobie z presją ze strony rodziców, szkoły i rówieśników. Dzieci już od przedszkola biorą udział w wyścigu szczurów. Wszyscy mają być dziś najlepsi, nie ma miejsca na przeciętność – zwraca uwagę Nęcki.

Rodzice często specjalnie udają, że nie widzą problemów własnych dzieci. Jak mówi Joanna Włodarczyk, rodzice zwierzają się jej, że nie wiedzą jak rozmawiać z nastolatkami, które traktują ich z agresją, rezerwą, albo korzystają z języka niezrozumiałego dla dorosłych. – Dla rodziców zaniepokojonych o bezpieczeństwo dzieci mamy też telefon 800 100 100 przeznaczony do takich spraw – dodaje Włodarczyk.

Zdaniem Nęckiego za słabość psychiczną nastolatków często odpowiadają rodzice. – Młodzi są dzisiaj świetnie rozwinięci intelektualnie, natomiast bardzo mało odporni psychicznie. Rodzice starają się usunąć przed nimi wszystkie przeszkody, dlatego kiedy w końcu sami muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu, nie są w stanie tego zrobić – wyjaśnia psycholog. – Dlatego trzeba pozwolić dziecku samemu zdobywać doświadczenie życiowe oraz siłę psychiczną i nie zapominać o potrzebnym im wsparciu i miłości – podsumowuje psycholog.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj. 

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl

Zdjęcie główne: pixabay.com
Źródło: focus.pl