Polska odnotowuje najwyższy w UE wzrost cen domów i mieszkań

0
148
Ceny mieszkań cały czas idą w górę. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Polska odnotowała największy w UE wzrost cen domów i mieszkań w ostatnim kwartale 2023 roku. Nowe dane Eurostatu pokazują, że koszty wzrosły o 13% rok wcześniej i 4,8% w stosunku do poprzedniego kwartału. W całej UE ceny pozostały zasadniczo niezmienne.

Do wzrostów obserwowanych w Polsce w dalszym ciągu przyczynił się wprowadzony przez poprzedni rząd w zeszłym roku popularny program dopłat do kredytu hipotecznego dla osób kupujących mieszkanie po raz pierwszy, który obowiązywał do końca 2023 roku.

Choć niektóre dane wskazują, że na początku roku wzrost gospodarczy wyhamował, w ostatnich tygodniach ceny ponownie zaczęły rosnąć po tym, jak nowy rząd, który doszedł do władzy w grudniu, ogłosił na początku tego miesiąca własną wersję programu dopłat do kredytów hipotecznych.

Poniżej na wykresie widać roczną zmianę cen domów w Europie w IV kwartale 2023 roku:

Źródło: Eurostat

Roczna dynamika cen domów w Polsce w czwartym kwartale 2023 roku wyniosła 13%, wyprzedziła Bułgarię (10,1%) i Chorwację (9,5%), które odnotowały odpowiednio drugi i trzeci co do wielkości wzrost.

Na drugim końcu skali największe spadki cen odnotowały Luksemburg (-14,4%), Niemcy (7,1%) i Finlandia (-4,4%). W całej UE ceny wzrosły o 0,2%.

W stosunku do poprzedniego kwartału największy wzrost był także w Polsce, wynoszący 4,8%, a następnie w Chorwacji (3,4%) i Irlandii (3%).

W całej UE ceny spadły o 0,3% między trzecim a czwartym kwartałem, przy czym największe spadki we Francji (-2,7%), na Łotwie (-2,5%) i w Szwecji (-2,3%).

Poniżej na wykresie możecie zobaczyć, jak prezentuje się kwartalna zmiana cen domów w Europie w IV kwartale 2023 roku:

Źródło: Eurostat

Polska miała już drugi najszybszy wzrost cen mieszkań w Unii w trzecim kwartale 2023 roku, na poziomie 9,3% rok do roku, kiedy po raz pierwszy wdrożono program dopłat do kredytów hipotecznych wprowadzony przez ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

W ramach programu w lipcu liczba wniosków o kredyt hipoteczny odnotowała trzykrotny wzrost rok do roku. W grudniu, kiedy program dobiegł końca, złożono rekordową liczbę wniosków.

Z kolei w styczniu wartość kredytów hipotecznych po raz pierwszy w historii przekroczyła 10 miliardów złotych (2,3 miliarda euro), w związku z finalizacją umów kwalifikujących się do programu.

CZYTAJ: Styczniowy boom na kredyty hipoteczne mimo rekordowych cen mieszkań

Ceny wzrosły również z powodu niedoboru mieszkań, a niektóre szacunki wskazują na niedobór aż 4 milionów mieszkań. Utrudnia to wejście na rynek młodym Polakom, z których prawie połowa mieszka z rodzicami, co jest jednym z najwyższych wskaźników w UE.

W miarę wygasania wpływu programu w pierwszym kwartale 2024 roku, ceny w niektórych polskich miastach zaczęły nieznacznie spadać, według serwisu zametr.pl, który na bieżąco śledzi ceny mieszkań w Polsce. Zaczęły one jednak ponownie rosnąć, gdy 8 kwietnia obecny rząd przedstawił plany własnej wersji programu dotacji.

W tygodniu poprzedzającym ujawnienie planowanego nowego obiektu dla kupujących po raz pierwszy blisko 80% cen podawanych przez portal na rynku pierwotnym w Warszawie odnotowało spadki. W następnym tygodniu ceny wzrosły w ponad 90% ofert.

Planowany nowy program zagwarantuje, że oprocentowanie kredytów hipotecznych dla osób kupujących je po raz pierwszy nie będzie wyższe niż 1,5%. Oprocentowanie może być niższe, jeśli w gospodarstwie domowym znajdują się dzieci. Dla rodziny z co najmniej trójką dzieci oprocentowanie zostanie ustalone na poziomie 0%.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Pięciu polskich sędziów jedzie na Euro 2024. UEFA opublikowała listę arbitrów

W poprzedniej edycji programu gwarantowane oprocentowanie dla wszystkich uczestników wynosiło 2%. W nowej edycji, podobnie jak w poprzedniej, państwo płaci różnicę pomiędzy rynkową stopą procentową a stopą gwarantowaną w programie.

Z nowego programu będą mogły skorzystać osoby samotne do 35. roku życia, natomiast w przypadku małżeństw nie będzie żadnego ograniczenia wiekowego. W poprzedniej edycji programu, mogły brać udział osoby do 40. roku życia.

Wysokość kredytu mieszkaniowego nie będzie ograniczona, przy czym dopłata będzie dotyczyć tylko części kredytu, od 200 000 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego do 600 000 zł dla gospodarstwa składającego się z co najmniej pięciu osób.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Rekordowa frekwencja w polskiej piłce nożnej: Ruch Chorzów vs. Widzew Łódź