Polska otworzyła największą elektrownię gazową

0
159
Elektrownia PGE Gryfino Dolna Odra została uruchomiona. To największa w Polsce elektrownia gazowa. (zdjęcie: Janusz Pietruszyński, x)

Polska otwiera największą elektrownię gazową, zaspokajającą 5% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Największa w Polsce elektrownia gazowa, która będzie dostarczać wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby zaspokoić 5% krajowego zapotrzebowania, została uruchomiona. Jej operator, państwowa spółka PGE, która jest największym producentem energii w Polsce, twierdzi, że elektrownia jest „jedną z najnowocześniejszych w Europie”.

Inwestycja „wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i zapewni stabilne dostawy energii dla ponad 3 milionów gospodarstw domowych” – oświadczył podczas ceremonii otwarcia Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE.

Elektrownia PGE Gryfino Dolna Odra, której budowa kosztowała ponad 3,7 mld zł, znajduje się w województwie zachodniopomorskim w północno-zachodniej Polsce i składa się z dwóch bloków gazowo-parowych, każdy o mocy brutto 683 MW.

Jej nominalna sprawność przekracza 63%, co według PGE czyni ją o ponad 70% bardziej wydajną niż stare jednostki opalane węglem. Polska nadal opiera się na węglu, aby produkować prawie dwie trzecie swojej energii elektrycznej, zdecydowanie najwyższy odsetek w Europie, ale w ostatnich latach przechodzi na źródła o niższej emisji.

CZYTAJ: Polskie miasto odsłoniło mural pochłaniający smog

Nowa elektrownia „została zaprojektowana tak, aby spełniać najsurowsze limity emisji”, twierdzi PGE, a emisja pyłu i tlenków siarki została zredukowana niemal do zera.

Jej wskaźnik emisji szacuje się na 330 g dwutlenku węgla (CO2) na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co jest prawie trzy razy mniej niż w przypadku jednostek opalanych węglem.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polska zmierzy się z Portugalią i Szkocją bez gwiazdy Roberta Lewandowskiego

Uruchomienie elektrowni zostało przyjęte z zadowoleniem przez wiceministra klimatu Miłosza Motykę, który stwierdził, że „będzie miało to bezpośredni wpływ nie tylko na stabilność systemu elektroenergetycznego, czyli na bezpieczeństwo, ale jest też kolejnym krokiem w transformacji naszej gospodarki”.

„Inwestycje w gaz są bardzo ważną częścią transformacji energetycznej i przejścia do neutralności klimatycznej” – dodał Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

„Ciągle rozszerzamy system OZE” – powiedział Kropiwnicki, ale odnawialne źródła energii „potrzebują równoległych, stabilnych źródeł energii działających jako baza, a w tej chwili nie ma bardziej elastycznej mocy niż moce gazowe”.

W zeszłym tygodniu Polska była zmuszona importować energię z sąsiednich Niemiec, Szwecji i Ukrainy, ponieważ brak wiatru doprowadził do spadku produkcji energii z turbin wiatrowych, informuje Business Insider Polska.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Były piłkarz Piasta Gliwice i Zagłębia Lubin poszukiwany przez policję

Zarówno poprzedni rząd Polski, który opuścił urząd w grudniu 2023 roku, jak i obecny, zobowiązały się do strategii stopniowego wycofywania węgla i redukcji emisji, w szczególności poprzez rozwój energii odnawialnej i jądrowej.

Jednakże uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej w kraju zaplanowano najwcześniej na rok 2035, a gaz również odgrywa kluczową rolę. Jego udział w miksie energetycznym ma wzrosnąć do 15–31% do 2030 roku, w porównaniu z 8,5% w ubiegłym roku, zgodnie z szacunkami opublikowanymi przez Polski Instytut Ekonomiczny.

W zeszłym roku, PGE ujawniło plany osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku, dziesięć lat wcześniej niż planowano wcześniej. Jednak wycofało się z tej strategii niecały tydzień później po skargach górników węgla, politycznie wpływowej grupy.