Polska partia rządząca przeznaczy miliardy na modernizację osiedli z czasów komunizmu

0
58
Prawo i Sprawiedliwość rozpoczyna ofensywę programową. Partia przedstawiła "pierwszy konkret": program "Przyjazne Osiedle". (zdjęcie: pl.freepik.com)

Partia rządząca w Polsce zobowiązała się do inwestycji o wartości 5 miliardów złotych (1,1 miliarda euro) rocznie w celu modernizacji i rewitalizacji osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty z czasów komunizmu. W planach jest instalacja nowoczesnych wind, paneli słonecznych i lepsza izolacja, a także utworzenie parków i placów zabaw.

Ponad osiem milionów Polaków mieszka w budynkach z tzw. „wielkiej płyty”, które wznoszone są z prefabrykowanych płyt betonowych. System ten był szeroko stosowany w Polsce od 1960 roku do początków 1990 roku, a wiele tego typu osiedli nosi obecnie ślady swojego wieku.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Niesamowity wyczyn Natalii Kaczmarek: nowy rekord Polski na 500 metrów!

Aby temu zaradzić, narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która w październikowych wyborach parlamentarnych stara się o trzecią kadencję, ogłosiła dziś nowy program zatytułowany „Przyjazne Osiedle”.

„Cała Polska powinna być przyjazna dla ludzi. Nie chcemy lepszych i gorszych dzielnic” – powiedział premier PiS Mateusz Morawiecki. „Chcemy, aby mieszkańcy tych osiedli mieli jak najlepszy standard życia i mieszkania”.

W ramach programu zrewitalizowane zostaną tysiące takich budynków „we wszystkich miastach w Polsce” – powiedział Morawiecki, który zadeklarował „miliardy złotych z rządowych środków”.

Dofinansowanie zostanie wykorzystane na poprawę efektywności energetycznej, m.in. poprzez lepszą izolację i instalację paneli słonecznych. W zeszłym roku rząd zauważył, że około 70% budynków w Polsce nie spełnia norm efektywności energetycznej.

W ramach programu powstaną także garaże i miejsca parkingowe (choć pod warunkiem, że nie zostaną usunięte tereny zielone, aby zrobić im miejsce), powstaną place zabaw i parki, a także poprawią się drogi i windy.

Morawiecki zauważył, że na tego typu osiedlach szczególnie chętnie mieszkają osoby starsze – stwierdził, że tak jest w przypadku większości seniorów – dlatego szczególnie ważne jest, aby budynki te miały prawidłowo działające windy.

CZYTAJ: Od września autostrada A1 w Polsce będzie bezpłatna

Zaprezentowanie przez PiS programu „Osiedle przyjazne mieszkańcom” było pierwszym z zapowiadanych w tym tygodniu codziennych ogłoszeń dotyczących polityki przed październikowymi wyborami.

Portal wiadomości finansowych Bankier.pl zauważa jednak, że znaczna część tego, co obiecała dziś partia rządząca, albo już istnieje – na przykład w ramach działającego od ponad 20 lat państwowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów – albo jest czymś, co Polska powinna zrobić zgodnie z dyrektywą UE w sprawie efektywności energetycznej.

Morawiecki przyznał dziś, że część kosztów programu zostanie pokryta ze środków unijnych, ale dodał, że wykorzystane zostaną także pieniądze budżetu państwa i władz lokalnych.

„Planujemy na ten program co najmniej 5 miliardów złotych rocznie” – powiedział premier. „Będzie tak w pierwszym roku, ale chcemy rozwijać ten program”.

CZYTAJ NA F7.PL – „Barbie” oficjalnie staje się najbardziej dochodową produkcją 2023 roku