Polska przekaże 2 miliony dolarów na pomoc humanitarną w Strefie Gazy

0
227
Polska wesprze Strefę Gazy. MSZ deklaruje przekazanie 2 milionów dolarów. (zdjęcie: Anadolu BHSC, x)

Polska ogłosiła, że przekaże 2 miliony dolarów agencjom ONZ udzielającym pomocy w Strefie Gazy w związku z trwającym tam kryzysem humanitarnym.

Połowa kwoty zostanie przekazana Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP), a druga połowa Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), która wspiera opiekę zdrowotną, edukację i inne formy pomocy humanitarnej.

CZYTAJ: Dwa światy na jednym zdjęciu. Te fotografie głośno krzyczą prawdę o dzisiejszym świecie!

Decyzja, ogłoszona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, została podjęta po niezależnej ocenie zleconej przez ONZ, ogłoszonej w kwietniu, że Izrael nie przedstawił dowodów na to, że tysiące pracowników UNRWA było członkami grup terrorystycznych.

W rezultacie UE wezwała międzynarodowych darczyńców do wznowienia finansowania agencji, które wiele krajów zachodnich wcześniej zawiesiło.

„W związku z tragiczną sytuacją humanitarną i żywnościową ludności cywilnej w Gazie oraz bardzo trudnymi warunkami dostarczania pomocy, Polska zdecydowała się przekazać 1 milion dolarów na rzecz WFP i 1 milion dolarów na rzecz UNRWA” – oznajmiło ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Szymon Marciniak po raz kolejny wyróżniony. Poprowadzi ważny mecz!

Polska darowizna na rzecz WFP była odpowiedzią na apel organizacji o przekazanie 760 mln dolarów wsparcia niezbędnego do prowadzenia operacji humanitarnych w Gazie do końca 2024 roku – podało ministerstwo.

Warszawa zauważyła również, że wkład na rzecz UNRWA stanowi „kontynuację obecnego zaangażowania Polski na rzecz uchodźców palestyńskich w Gazie i na Zachodnim Brzegu, a także w Jordanii, Libanie i Syrii”.

„Polska nieprzerwanie wspiera Palestynę w ramach programu współpracy rozwojowej od 2007 roku” – zauważyło MSZ, dodając, że pomoc humanitarna znacznie wzrosła od czasu, gdy Izrael rozpoczął działania wojskowe w Gazie w odpowiedzi na atak Hamasu z 7 października 2023 roku.

Napięcia między Polską a Izraelem wzrosły na początku kwietnia po tym, jak polski pracownik humanitarny znalazł się wśród zabitych w izraelskim ataku na konwój World Central Kitchen w Gazie.

Ostrzał konwoju dostarczającego żywność głodującym Palestyńczykom w strefie Gazy wywołał powszechne oburzenie na całym świecie. Jedną ze śmiertelnych ofiar był Polak, Damian Soból z Przemyśla.

Oprócz samego incydentu, polscy przywódcy skrytykowali reakcję ambasadora Izraela Yakova Livne, który początkowo odmówił przeprosin i oskarżył niektórych polskich polityków o antysemityzm. Następnie Livne został wezwany do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie przeprosił.

Jednakże Polska jasno wyraziła swoje poparcie dla prawa Izraela do samoobrony, w tym w następstwie niedawnego masowego ataku Iranu za pomocą dronów i rakiet na terytorium Izraela.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Man Utd prowadzi rozmowy w sprawie powołania Garetha Southgate’a