W Polsce rozpoczęły się badania kliniczne pierwszej na świecie szczepionki na raka płuc, a lekarze zachęcają pacjentów do zgłaszania się na leczenie.
Pierwsza na świecie szczepionka mRNA na raka płuc została okrzyknięta przełomem przez specjalistów na całym świecie i rozpoczęła badania w kilku krajach. Ponieważ rak płuc jest główną przyczyną zgonów z powodu raka na świecie, odpowiadając za około 1,9 miliona zgonów rocznie (w Polsce diagnozuje się go każdego roku u około 22 tysięcy osób), nowe leczenie ma potencjał uratowania tysięcy istnień ludzkich.
Nowa szczepionka, wyprodukowana przez BioNTech, instruuje organizm, aby polował i zabijał komórki rakowe oraz zapobiegał ich powrotowi, donosi brytyjski dziennik The Guardian. Została specjalnie zaprojektowana do walki z najczęstszą postacią choroby – niedrobnokomórkowym rakiem płuc (NSCLC).
– W Polsce rozpoczęły się już badania kliniczne nowego leku – poinformował PAP prof. Dariusz Kowalski z Narodowego Instytutu Onkologii.
„Pacjenci, którzy przeszli radykalne leczenie operacyjne (ci, którzy mają szansę na długotrwałą remisję), kwalifikują się do badań klinicznych szczepionki mRNA na niedrobnokomórkowego raka płuca” – powiedział prof. Kowalski. „Jeśli próbka guza wykaże wystarczająco zaawansowane stadium choroby, pacjent otrzyma chemioterapię, tak jak poprzednio.”
CZYTAJ: Dieta przeciwnowotworowa: 25 pokarmów zapobiegających rakowi
Podczas leczenia, próbka tkanki z guza zostanie wysłana do laboratorium w USA w celu zidentyfikowania genów odpowiedzialnych za rozwój choroby u danego pacjenta. Następnie na podstawie tych danych, indywidualnie dla każdego pacjenta, zostanie wyprodukowany lek mRNA. Następnie szczepionka nauczy układ odpornościowy pacjenta rozpoznawania komórek raka płuc i niszczenia ich.
„Wciąż trwa rekrutacja do badania pacjentów z rakiem płuca, u których możliwe jest operacyjne leczenie nowotworu i którzy spełniają kryteria kwalifikacji” – powiedział PAP prof. Kowalski. „To bardzo obiecująca metoda i chociaż jest za wcześnie, by podawać konkrety, to wstępne wyniki są bardzo zachęcające”.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polska triumfuje na Mistrzostwach Świata w kajakarstwie w Uzbekistanie
Podobne badania są prowadzone także w Polsce z udziałem pacjentów z czerniakiem, a prof. Kowalski powiedział, że w przyszłości planowane są również badania z udziałem pacjentów z rakiem przerzutowym.
Polska jest jednym z zaledwie siedmiu krajów testujących nowy lek, pozostałe to Niemcy, Węgry, Hiszpania, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W zeszłym tygodniu, pierwszy pacjent w Wielkiej Brytanii otrzymał leczenie, donosi The Guardian. Był to 67-letni Polak, Janusz Racz.
Testy szczepionki na raka płuc w czterech ośrodkach w Polsce:
- Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy;
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
- Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie;
- NZOZ Medpolonia w Poznaniu.
CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Wielkie gwiazdy na Stadionie Śląskim. Trwa Memoriał Kamili Skolimowskiej