Polska stworzy nową fabrykę do drukowania banknotów

0
113
Wybudują "narodową drukarnię" banknotów. Działka kosztowała 143 mln zł. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Polski rząd zapowiedział utworzenie nowej drukarni banknotów, która powstanie na 17-hektarowej działce w Warszawie.

– Rozpoczynamy nową, strategiczną inwestycję dla państwa polskiego i jego obywateli – powiedział w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. „Zabezpieczamy przyszłe pokolenia Polaków, zapewniając, aby każdy obywatel miał pewność dostępu do polskiej waluty, do gotówki”.

Państwowy podmiot odpowiedzialny za drukowanie polskich pieniędzy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), znajduje się obecnie w stuletnim budynku w centrum Warszawy. Zajmuje już 100% tamtejszej powierzchni, ale budynek jest objęty ochroną konserwatorską i w związku z tym nie można go rozbudowywać.

PWPW kupiła więc działkę na warszawskim Tarchominie od innej państwowej firmy, producenta farmaceutycznego TZF Polfa (Polfa Tarchomin), największego w Polsce producenta antybiotyków. Sprzedaż działki za 143 mln zł (32,3 mln euro) pomoże sfinansować budowę przez Polfę nowego zakładu produkującego leki na raka.

CZYTAJ: Badanie krwi na obecność wielu nowotworów może pomóc uratować tysiące istnień ludzkich

„Ostatnie lata pokazały, że obywatele krajów, które opierają swoje bezpieczeństwo lekowe na imporcie z zagranicy, mogą z dnia na dzień zostać pozbawieni dostępu do produktów ratujących życie” – powiedział cytowany przez PAP Jarosław Król, prezes Polfa.

„Dlatego wzmacnianie przez nas krajowego potencjału w tworzeniu leków powszechnie stosowanych w polskich szpitalach i klinikach ma fundamentalne znaczenie dla milionów pacjentów” – dodał.

– Ta transakcja pomiędzy dwiema spółkami Skarbu Państwa przyniesie obu stronom ogromne korzyści – powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. „To ważne dla Polaków, polskiego interesu narodowego i całej gospodarki”.

„Oprócz produkcji banknotów, w nowym zakładzie PWPW będą drukowane także inne rodzaje bezpiecznych dokumentów, takie jak paszporty, dowody osobiste czy prawa jazdy. Przeprowadzka do nowej lokalizacji pozwoli również na unowocześnienie urządzeń produkcyjnych, co zwiększy konkurencyjność PWPW w skali globalnej” – powiedział Małecki.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Linette i Hurkacz błyszczą w pierwszej rundzie Wimbledonu

PWPW świadczy usługi zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych organizacji prywatnych i rządowych. W ciągu ostatnich 20 lat firma podpisała kontrakty z prawie 50 krajami na całym świecie. W zeszłym miesiącu wygrała przetarg na dostawę papieru paszportowego dla banku centralnego w Grecji, po podobnych transakcjach z Francją i Portugalią na początku tego roku.