Polska świętuje dziś Dzień Polskiej Borówki

0
158
Czas na polskie superowoce! Dzisiaj obchodzimy Dzień Polskiej Borówki. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Dziś Polska z radością uczestniczy w obchodach Dnia Polskiej Borówki – kultywowanej tradycji wyznaczającej początek sezonu zbiorów borówek w całym kraju.

Pierwsza w tym sezonie partia polskich borówek właśnie trafiła na rynek, ku uciesze dietetyków i pasjonatów dobrego jedzenia. Znane ze swojego wyśmienitego smaku i licznych korzyści zdrowotnych, te wszechstronne owoce można spożywać zarówno świeże, jak i zakonserwowane.

Borówki są ulubionym owocem wszystkich grup wiekowych i często pojawiają się w wykwintnych daniach przygotowywanych przez szefów kuchni. Świeże borówki z polskich gospodarstw będą dostępne tylko przez trzy miesiące, więc to doskonały czas, aby cieszyć się ich wyjątkowymi walorami.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Reprezentacja Polski w siatkówce sięgnęła po medal w Lidze Narodów!

Borówki: skarb odżywczy

Borówki zapracowały sobie na miano jednego z najzdrowszych owoców świata i zostały w tym roku uznane za ulubione owoce polskich dietetyków. Wyróżnienie to jest następstwem przedsezonowego sondażu przeprowadzonego przez Dietetycy.org.pl, największy w Polsce portal dietetyczny.

„Borówki słusznie zapracowały na swój status superowocu. Odgrywają kluczową rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość i zespół metaboliczny. Spowalniają proces starzenia się komórek, w tym komórek mózgowych, wykazują działanie przeciwrodnikowe i chronią struktury DNA. Ponadto borówki mają niską kaloryczność, a jednocześnie wysoką wartość odżywczą, są wypełnione aktywnymi związkami roślinnymi, które zapewniają znaczne korzyści zdrowotne” – wyjaśnia dr Justyna Bylinowska, dietetyk i redaktor naczelna Dietetycy.org.pl.

Poza korzyściami zdrowotnymi jagody są niezwykle smaczne. Można je spożywać świeże, mrożone, liofilizowane lub w postaci soków czy dżemów. Ich atrakcyjny smak jest ceniony zarówno przez dzieci, dorosłych, jak i osoby starsze, co czyni je ulubionym składnikiem szefów kuchni.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Bramka Bellinghama przeciwko Słowacji ustanowiła nowy rekord reprezentacji Anglii

Borówka polska na światowym poziomie

Polska jest już potęgą w produkcji tego małego owocu o wielkiej mocy i korzystnym wpływie na zdrowie człowieka.

Krzew kwitnie od kwietnia do maja, a owoce dojrzewają od lipca do września. Borówka przywędrowała do Polski z Ameryki Północnej i od razu bardzo dobrze się zaadaptowała.

Borówka to nie tylko bardzo smaczny owoc, ale także wyjątkowo zdrowy, o wysokich właściwościach odżywczych. Polecany przez dietetyków na całym świecie ze względu na niską kaloryczność i niespotykane właściwości, które mają bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka. Borówka jest niezwykle pomocna w profilaktyce nowotworów. Dodatkowo owoce te poprawiają wzrok, regulują trawienie, zwalczają miażdżycę i pasożyty jelitowe. Borówka jest bogatym źródłem witamin oraz makro- i mikroelementów. Zawiera duże ilości witamin i minerałów – A, B, C, E i PP, potasu, cynku, selenu, miedzi, magnezu, żelaza, wapnia oraz bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy i kwasu foliowego.

CZYTAJ: 6 korzyści z jedzenia ulubionych owoców, o których niewiele osób wie

Uprawa borówki

Polska jest drugim po Hiszpanii producentem borówek w UE. Jesteśmy już potęgą nie tylko w Europie, ale i w skali światowej, obecnie na 6. miejscu przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na borówki uprawiane w Polsce.

Polska zaczęła uprawiać borówki na większą skalę w 2011 roku, osiągając w 2013 roku poziom ok. 13 tys. ton. W ciągu następnych kilku lat zbiory borówek wzrosły pięciokrotnie. W 2022 roku wyniosło to 64 tys. ton.

Polska eksportuje borówki głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji i na Łotwę oraz łącznie do 38 krajów na całym świecie. Występuje zarówno w postaci świeżych owoców, jak i dżemów. Wartość polskiego eksportu borówek według Eurostatu w 2022 roku osiągnęła poziom 107,3 ​​mln euro.

Dużą szansą, zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na równie dynamiczny wzrost eksportu borówek produkowanych w Polsce, jest eksport do krajów Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie podejmowane są działania mające na celu otwarcie rynków Chin i Wietnamu, krajów o ogromnym rynku konsumenckim. Bardzo pożądane jest także wejście na rynki Indii i Indonezji.

Światowy rynek borówek jest niezwykle dynamiczny. Powierzchnia upraw tego owocu zwiększa się i istnieje duża konkurencja między zbiorami a eksportem, do której w ostatniej dekadzie mocno dołączyły kraje Ameryki Południowej – Peru i Chile, ale także Serbia, Gruzja, Maroko, Rumunia, Nowa Zelandia i Zimbabwe w Afryce. W 2021 roku Polska zasadziła dodatkowe 1500 hektarów borówek.

CZYTAJ: Na australijskiej farmie hodują borówki wielkości piłki golfowej