Polska uruchamia aplikację do promocji zabytków

0
113
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków stworzył Aplikacja MonumentApp, pierwszą polską aplikację poświęconą zabytkom. (zdjęcie: Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu, Facebook)

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ) uruchomił nową aplikację, która ma zachęcać i pomagać w odwiedzaniu zabytków w kraju, w tym oferując gotowe plany wycieczek oparte na różnych zainteresowaniach i tematach.

Nowa usługa, MonumentApp, jest obsługiwana przez Google Maps i może sugerować zabytki w bezpośrednim sąsiedztwie użytkownika. Jest również interaktywna, umożliwiając użytkownikom dodawanie własnych opisów i zdjęć zabytków, a także tworzenie własnych map i szablonów wycieczek.

Wśród tras już oferowanych przez aplikację znajdują się wycieczki związane z wydarzeniami historycznymi (np. o Powstaniu Warszawskim), postaciami kultury i programami telewizyjnymi. Kategorie zabytków do przeglądania obejmują te związane z literaturą polską, dziedzictwem żydowskim i obiektami dziedzictwa UNESCO.

CZYTAJ: Bukowe lasy Bieszczad na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Każdemu planowi wycieczki towarzyszą praktyczne informacje o czasie trwania i kosztach biletów oraz przegląd historyczny odwiedzonych miejsc. Wśród postaci opisanych w aplikacji znajdują się kluczowe postaci polskiej historii i kultury, takie jak Fryderyk Chopin, Józef Piłsudski, papież Jan Paweł II czy Mikołaj Kopernik.

„MonumentApp będzie nie tylko dostarczać informacji o konkretnych zabytkach, ale będzie też pełnić funkcję społecznościową – odbiorcy będą mogli współtworzyć opisy zabytków, wysyłać własnoręcznie wykonane zdjęcia miejsc i obiektów oraz dzielić się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi” mówi NIKZ.

Aplikacja, którą można bezpłatnie pobrać z Google Play i App Store, jest obecnie dostępna tylko w polskiej wersji językowej. Jej uruchomienie jest częścią kampanii NIKZ – organu utworzonego w zeszłym roku przez Ministerstwo Kultury – mającej na celu promocję polskiego dziedzictwa narodowego.

W ramach tych działań instytut uruchomił również stronę internetową. Spotkania z Zabytkami, czyli uzupełnienie aplikacji o obszerniejsze opisy zabytków oraz wywiady i analizy.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Iga Świątek rozpoczyna 70. tydzień panowania jako liderka rankingu WTA!

NIKZ wznowił również kwartalnik o tej samej nazwie, który przez ostatnie 45 lat był wydawany jako punkt sprzedaży branżowej, a teraz został przekształcony w „nowoczesny magazyn lifestylowy z treściami międzykulturowymi i historycznymi”, mówi instytut. Magazyn jest dostępny w wersji drukowanej i online od tego miesiąca.

„Ta aplikacja, serwis i magazyn razem będą źródłem inspiracji dla turystów oraz pasjonatów zabytków i historii, aby umożliwić im poznanie Polski w przystępny sposób” – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki. „To funkcjonalne kompendium wiedzy podanej w nowatorski sposób.”