
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ) uruchomił nową aplikację, która ma zachęcać i pomagać w odwiedzaniu zabytków w kraju, w tym oferując gotowe plany wycieczek oparte na różnych zainteresowaniach i tematach.
Nowa usługa, MonumentApp, jest obsługiwana przez Google Maps i może sugerować zabytki w bezpośrednim sąsiedztwie użytkownika. Jest również interaktywna, umożliwiając użytkownikom dodawanie własnych opisów i zdjęć zabytków, a także tworzenie własnych map i szablonów wycieczek.
To jest ten moment 🚀
Nareszcie możemy się z tym z wami podzielić!!! 🥳Poznajcie:
🗞️ magazyn „Spotkania z Zabytkami” w odświeżonej odsłonie: https://t.co/mYbmvbynQ0
💻 portal „Spotkania z Zabytkami”: https://t.co/BbCkhI5IyV
📲 aplikacja MonumentApp: https://t.co/kWP9xYyccq pic.twitter.com/sGWZkcnxia
— Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (@NIKZ_zabytki) June 23, 2023
Wśród tras już oferowanych przez aplikację znajdują się wycieczki związane z wydarzeniami historycznymi (np. o Powstaniu Warszawskim), postaciami kultury i programami telewizyjnymi. Kategorie zabytków do przeglądania obejmują te związane z literaturą polską, dziedzictwem żydowskim i obiektami dziedzictwa UNESCO.
CZYTAJ: Bukowe lasy Bieszczad na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Każdemu planowi wycieczki towarzyszą praktyczne informacje o czasie trwania i kosztach biletów oraz przegląd historyczny odwiedzonych miejsc. Wśród postaci opisanych w aplikacji znajdują się kluczowe postaci polskiej historii i kultury, takie jak Fryderyk Chopin, Józef Piłsudski, papież Jan Paweł II czy Mikołaj Kopernik.
„MonumentApp będzie nie tylko dostarczać informacji o konkretnych zabytkach, ale będzie też pełnić funkcję społecznościową – odbiorcy będą mogli współtworzyć opisy zabytków, wysyłać własnoręcznie wykonane zdjęcia miejsc i obiektów oraz dzielić się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi” mówi NIKZ.
Ściągnąłem MonumentApp
Korzystał ktoś?
Ja chciałabym z dziedzictwa żydowskiego skorzystać ☝🧐 pic.twitter.com/4FUKRlXvTT— Pernambuco778 (@pernambuco778) July 25, 2023
Aplikacja, którą można bezpłatnie pobrać z Google Play i App Store, jest obecnie dostępna tylko w polskiej wersji językowej. Jej uruchomienie jest częścią kampanii NIKZ – organu utworzonego w zeszłym roku przez Ministerstwo Kultury – mającej na celu promocję polskiego dziedzictwa narodowego.
W ramach tych działań instytut uruchomił również stronę internetową. Spotkania z Zabytkami, czyli uzupełnienie aplikacji o obszerniejsze opisy zabytków oraz wywiady i analizy.
CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Iga Świątek rozpoczyna 70. tydzień panowania jako liderka rankingu WTA!
NIKZ wznowił również kwartalnik o tej samej nazwie, który przez ostatnie 45 lat był wydawany jako punkt sprzedaży branżowej, a teraz został przekształcony w „nowoczesny magazyn lifestylowy z treściami międzykulturowymi i historycznymi”, mówi instytut. Magazyn jest dostępny w wersji drukowanej i online od tego miesiąca.
„Ta aplikacja, serwis i magazyn razem będą źródłem inspiracji dla turystów oraz pasjonatów zabytków i historii, aby umożliwić im poznanie Polski w przystępny sposób” – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki. „To funkcjonalne kompendium wiedzy podanej w nowatorski sposób.”