Polska uruchomi program „odbetonowywania” i ponownego zazieleniania małych miasteczek

0
288
Betonoza to prześmiewcze określenie trendu, który niestety postępuje w polskich miastach i miasteczkach. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Polski rząd ogłosił, że w przyszłym miesiącu ruszy program zapewniający małym miastom fundusze na zmniejszenie betonowych przestrzeni, zwiększenie zieleni i poprawę retencji wody.

W ostatnich latach wiele polskich gmin usunęło zieleń i zastąpiło ją betonem lub innymi podobnymi materiałami. Trend ten został nazwany przez krytyków betonozą, którzy zauważają, że oprócz tego, że jest mniej estetyczny, beton pogarsza retencję wody i podnosi temperaturę.

W rozmowie z Polskim Radiem, minister klimatu Anna Moskwa ujawniła, że „w sierpniu ogłosimy nabór [w celu dofinansowania]… dla małych miast do 50 tys. mieszkańców na odbetonowanie, zagospodarowanie terenów zielonych”.

„To jest program pilotażowy, w którym chcemy też zbierać dobre pomysły od władz lokalnych” – dodała. „Krok po kroku będziemy przekazywać coraz więcej tych środków”.

„Zielona przestrzeń – niebetonowa, oddychająca powierzchnia – to naturalna potrzeba i ta świadomość rośnie” – powiedziała minister. Zaznaczyła jednak, że powrót do zieleni w miastach „zajmie trochę czasu”.

CZYTAJ: Ruszyła pierwsza w Polsce audycja radiowa prowadzona przez sztuczną inteligencję

W czasie upałów beton może nagrzewać się do niebezpiecznych temperatur – pokazali to aktywiści miejscy, którzy dla zwrócenia uwagi na problem ugotowali jajka na powierzchniach miejskich placów. Tymczasem usuwanie drzew i innej zieleni zmniejsza naturalny cień.

Beton również zapobiega naturalnemu wsiąkaniu wody w grunt. W ramach rządowej inicjatywy usuwania betonu, skupią się również na poprawie retencji wody.

Zabudowane, suche i nagrzane powierzchnie zwiększają też ilość pyłów i szkodliwych substancji w powietrzu, pogarszając stan zdrowia mieszkańców – zauważa resort klimatu. Polska ma jedne z największych zanieczyszczeń powietrza w Europie.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Znakomite rezultaty polskich pływaków podczas drugiego dnia Mistrzostw Świata w pływaniu

Ministerstwo ma nadzieję, że program przyczyni się do ograniczenia użycia betonu i asfaltu w centrach miast. Zamiast tego zachęca się władze lokalne do sadzenia drzew i krzewów oraz tworzenia „mikroparków” oraz zielonych ścian i dachów.

W lutym Puls Biznesu podał, że rząd planuje wydać około 870 mln euro – z unijnych środków na ochronę środowiska – na redukcję betonu, zwiększenie zieleni i poprawę retencji wody.