Polska zdobyła Europejską Nagrodę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

0
407
Polska europejskim liderem poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Polska zdobywa Europejską Nagrodę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego po tym, jak liczba ofiar śmiertelnych spadła o prawie połowę w ciągu dekady.

Polska zdobyła doroczną nagrodę Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) za bezpieczeństwo ruchu drogowego w uznaniu działań podjętych w celu zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o prawie połowę w ciągu ostatniej dekady.

CZYTAJ: Szwecja buduje pierwszą na świecie zelektryfikowaną autostradę, która będzie ładowała pojazdy elektryczne podczas jazdy

Liczba ofiar śmiertelnych na drogach w Polsce spadła o 47% w latach 2012-2022, w porównaniu do średniej UE wynoszącej 22%. Tylko Litwa (ubiegłoroczny zdobywca nagrody) odnotowała większy spadek, wynoszący nieco ponad 60% – podała ETSC.

Jednak w wartościach bezwzględnych polskie drogi nadal pozostają stosunkowo niebezpieczne. W 2020 r. liczba 50 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na milion mieszkańców była wyższa od średniej UE wynoszącej 46. Jeszcze 10 lat temu wskaźnik ten wynosił 93 ofiary na milion mieszkańców.

W 2020 roku krajami UE o najniższych wskaźnikach śmiertelności na drogach były Szwecja (22 na milion) i Dania (26 na milion). Najbardziej niebezpieczne drogi w UE znajdowały się w Rumunii (86 na milion) i Bułgarii (78 na milion).

Aktualnie najbezpieczniejsze drogi w Europie ma Norwegia (21 ofiar na milion mieszkańców), drugie miejsce zajmuje w tym zestawieniu Szwecja (22 na milion) – wynika z raportu opublikowanego na stronie ETSC.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – „Pieniądze nie mają teraz dla mnie znaczenia”

Przyznając Polsce tegoroczną nagrodę, ETSC pochwaliło kraj za działania podjęte na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Obejmują one kompleksowy krajowy program bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2021-30, który ma na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń o 50%, poprawę infrastruktury oraz rozbudowę sieci fotoradarów i fotoradarów czasowych.

ETSC odnotowało również wzrost kontroli kierowców pod wpływem alkoholu w Polsce średnio o 19% rocznie w latach 2010-2019 oraz wprowadzenie systemu korytarzy awaryjnych, który umożliwia pojazdom uprzywilejowanym dostęp do miejsc kolizji na autostradach.

„W ciągu dziesięciu lat Polska znacznie poprawiła bezpieczeństwo na drogach i dała przykład, jak poważnie traktować ten problem” – powiedział Antonio Avenoso, dyrektor wykonawczy ETSC. „Istnieje prawdziwe zaangażowanie w wyznaczanie celów, ulepszanie infrastruktury i skuteczniejsze egzekwowania prawa to kluczowe czynniki, które przyczyniły się do tak imponującego spadku liczby wypadków”.

Stwierdzono, że ograniczenia prędkości i obserwowane prędkości pojazdów w Polsce są nadal zbyt wysokie, wskazując, że maksymalna dopuszczalna prędkość 140 km/h na polskich autostradach jest najwyższa w UE z wyjątkiem Niemiec.

ETSC z zadowoleniem przyjęła decyzję o zniesieniu wyższych ograniczeń prędkości w nocy na obszarach miejskich, która wynosi 50 km/h bez względu na porę. ETSC twierdzi jednak, że Polska powinna również rozważyć ograniczenie prędkości do 30 km/h na drogach używanych przez pieszych i rowerzystów na obszarach miejskich.