Polski astronauta ma szansę polecieć w kosmos

0
242
Doktor Sławosz Uznański przygotowuje się do lotu kosmicznego. (zdjęcie: Slawosz Uznanski, x)

Sławosz Uznański, który jeszcze w tym roku, jako drugi Polak w historii, ma szansę polecieć w kosmos, gościł w Katowicach i Chorzowie w ramach Tygodnia Kosmicznego Europejskiego Miasta Nauki.

Polski astronauta Sławosz Uznański, kandydat do misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), podkreślił znaczenie polskiej misji kosmicznej w umożliwieniu badań naukowych na orbicie. Przemawiając podczas wydarzenia „Tydzień Kosmosu” w Katowicach podkreślił, że polski astronauta będzie „przedłużeniem” rąk naukowców na Ziemi, chcących rozwijać dziedziny naukowe czy technologie.

W listopadzie 2022 roku Uznański został wybrany na astronautę rezerwowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Do półtorarocznego procesu rekrutacyjnego zgłosiło się ponad 22,5 tys. chętnych z krajów członkowskich ESA.

CZYTAJ: Ta krowa wygląda jak z kosmosu

Szkolenia multidyscyplinarne i współpraca naukowa

Uznański, doktor elektroniki pracujący obecnie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), podzielił się spostrzeżeniami na temat różnorodnego szkolenia wymaganego w misjach kosmicznych. Wyraził otwartość na eksperymenty z różnych dyscyplin, których celem jest przyczynienie się do postępu wiedzy naukowej i technologii. Rola astronauty wykracza poza pilotowanie, skupiając się na budowaniu, diagnozowaniu i prowadzeniu badań naukowych w warunkach mikro-grawitacji.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Wkracza na terytorium Ronaldo. Messi stał się twarzą saudyjskiej marki

Wyzwania i emocje związane z eksploracją kosmosu

Choć harmonogram polskiej misji kosmicznej nie jest jeszcze ustalony, Uznański przewiduje przeprowadzenie polskich eksperymentów w celu zbadania unikalnych warunków mikro-grawitacji. Wyraził podekscytowanie potencjalnymi eksperymentami, podkreślając oparty na współpracy charakter szkolenia astronautów i znaczenie dzielenia się ze społeczeństwem doświadczeniami z misji kosmicznych.