Polski doktorant z Uniwersytetu Warszawskiego uczestniczy w badaniach NASA

0
291
Sukces polskiego doktoranta! Grzegorz Florczyk od 3 miesięcy pracuje w Jet Propulsion Laboratory, jednym z centrów badawczych NASA w Kalifornii. (zdjęcie: Facebook, Grzegorz Florczyk)

Grzegorz Florczyk, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim, opracowuje nowy model numeryczny dolnej atmosfery ziemskiej w jednym z centrów badawczych NASA, Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Kalifornii. Jego praca ma wpływ na badanie zanieczyszczenia powietrza na Ziemi i pyłu atmosferycznego na Marsie.

Grzegorz Florczyk, doktorant Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego od trzech miesięcy pracuje w Jet Propulsion Laboratory (JPL), jednym z centrów badawczych NASA w Pasadenie, w stanie Kalifornia. 

Wykształcenie i pasja do astrofizyki

Florczyk, który ukończył studia inżynieryjne i magisterskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, już od najmłodszych lat interesował się astrofizyką i kosmologią. Podczas studiów skupił się na pomiarach gazów cieplarnianych, a później zgłębił kluczowe zagadnienia jakości powietrza, cząstek zawieszonych i aerozoli atmosferycznych.

CZYTAJ: Nowe planetarium można znaleźć w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie

Badania NASA nad dolną troposferą

Jego obecny projekt w JPL zbiega się z badaniami doktoranckimi w Instytucie Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Florczyk pracuje nad nowym modelem numerycznym opisującym stan dolnej troposfery, uwzględniającym wpływ substancji zanieczyszczających, takich jak pyły zawieszone. Model ten nie tylko pomaga w badaniach jakości powietrza na Ziemi, ale także okazuje się cenny w analizie atmosfer innych planet, takich jak Mars.

CZYTAJ: Ten zegarek zawiera prawdziwy pył z planety Mars

Wyzwania i osiągnięcia podczas stażu w NASA

Florczyk zapewnił sobie staż w ramach programu badawczego dla studentów wizytujących NASA, obejmującego złożony proces aplikacyjny. Pomimo wyzwań finansowych związanych z mieszkaniem w Kalifornii, Polak otrzymał wsparcie w ramach inicjatywy badawczej uniwersytetu. Doświadczenie w JPL było satysfakcjonujące i oferowało możliwości współpracy ze światowej klasy naukowcami z różnych środowisk.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Lionel Messi przygotowuje się do „ostatniego pojedynku” przeciwko Cristiano Ronaldo

Umiejętności wykraczające poza fizykę

Florczyk podkreśla znaczenie kompetencji miękkich zdobytych w różnych projektach, m.in. zarządzania projektami, komunikacji z klientem czy networkingu. (Networking oznacza nawiązywanie relacji biznesowych w celu współpracy, wymiany wiedzy i umiejętności.) Uważa, że te umiejętności, w połączeniu z wiedzą z zakresu fizyki, znacząco przyczyniają się do jego pracy w NASA.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Znany trener ujawnił, że ma raka. „Został mi rok życia”