Polski państwowy gigant energetyczny Orlen tymczasowo wyczarterował supertankowiec do transportu wenezuelskiej ropy po tymczasowym złagodzeniu amerykańskich sankcji nałożonych na Caracas.
Informację jako pierwszy podał na początku tygodnia Reuters, który, powołując się na źródła, podał, że Orlen planuje transport ropy do Chin.
Orlen potwierdził później w oświadczeniu dla polskiego nadawcy TVN24, że „wstępnie wyczarterował” supertankowiec do przewożenia wenezuelskiej ropy, ale zgodnie z umową ładunek może zostać dostarczony w wiele lokalizacji.
CZYTAJ: Orlen pozyskał 16,6 miliarda złotych pożyczki na budowę pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej
Dodano jednak, że „spółka nie przewiduje dostarczania ropy do żadnej rafinerii Grupy Orlen – ani w Polsce, ani za granicą”.
Orlen, korzystając z tymczasowego zawieszenia sankcji nałożonych na Wenezuelę, pośredniczy w handlu ropą z tego kraju i "wstępnie wyczarterował" supertankowiec w celu załadunku wenezuelskiej ropy naftowej przeznaczonej dla Chin – podał Reuters.https://t.co/ltVz3tZNS9
— TVN24 BiS (@TVN24BiS) November 22, 2023
Jak podał Reuters, Orlen wyczarterował supertankowiec po wydaniu przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych w zeszłym miesiącu licencji znoszącej do kwietnia sankcje na wydobycie i eksport wenezuelskiej ropy.
Waszyngton pragnie postępu w kierunku przejrzystych wyborów prezydenckich w Wenezueli zaplanowanych na przyszły rok, a także uwolnienie więźniów politycznych do 30 listopada, w przeciwnym razie może ponownie nałożyć sankcje.
Reuters powołując się na swoje źródła przekazał, że duży supertankowiec Very Large Crude Carrier (VLCC) Olympic Trophy został wyczarterowany za 13 milionów dolarów i ma zostać załadowany na początku grudnia.
Biuro prasowe Orlenu w odpowiedzi na pytania TVN24 napisało, że „prowadzi działalność tradingową i, podobnie jak czołowe światowe spółki tradingowe oraz wiodące firmy naftowe, handluje surowcem z wielu kierunków, m.in. z Zatoki Perskiej, Morza Północnego, Stanów Zjednoczonych czy, ostatnio, z Wenezueli”.
„Działania koncernu zawsze prowadzone są zgodnie z międzynarodowymi przepisami i z uwzględnieniem obowiązujących sankcji, w tym związanych z dostawami surowców” – zauważyła spółka.
„Potwierdzamy, że ORLEN Trading Switzerland, spółka tradingowa ORLEN, wyczarterowała tankowiec na potrzeby odbioru wenezuelskiej ropy naftowej, który planowany jest w grudniu 2023 r. Zgodnie z umową czarteru, ładunek może być dostarczony do wielu lokalizacji. Spółka nie przewiduje jego dostawy do żadnej rafinerii należącej do Grupy ORLEN – ani w Polsce, ani za granicą” – wyjaśniono.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Menedżer Evertonu Sean Dyche jest zszokowany „niesprawiedliwym” odjęciem 10 punktów
Po szeregu przejęć, które miały miejsce w ostatnich latach, Orlen znalazł się w tym roku wśród 50 największych europejskich firm pod względem przychodów. Jest także największą firmą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pomiędzy Niemcami a Rosją.