Polski państwowy gigant energetyczny Orlen ogłosił plany zainwestowania 1 miliarda dolarów (4,2 miliarda złotych) w pierwszy projekt firmy dotyczący składowania dwutlenku węgla, który będzie realizowany na norweskim Morzu Barentsa.
Doświadczenia zdobyte w projekcie, który będzie realizowany we współpracy z norweską spółką Horisont Energi, mają pozwolić Orlenowi na opracowanie podobnych rozwiązań na polskim wybrzeżu Bałtyku, które pomogą branżom wysokoemisyjnym ograniczyć koszty emisji, a samemu Orlenowi osiągnąć cel, jakim jest redukcja śladu węglowego o 25% do 2030 roku.
Budujemy nowy obszar biznesowy związany z odbiorem i zarządzaniem przemysłowymi emisjami CO2. Do rozwoju tych usług Grupa ORLEN zamierza wykorzystać doświadczenia zebrane na Morzu Barentsa. Podpisaliśmy porozumienie z Horisont Energi dotyczące potencjalnej współpracy przy jednym… pic.twitter.com/WvJb9NDVeL
— ORLEN (@GrupaORLEN) September 5, 2023
„Efektywne i bezpieczne magazynowanie dwutlenku węgla jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności branż narażonych na wysokie koszty związane z emisją” – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, który 5 sierpnia podpisał list intencyjny z Horisont Energi.
„Jeśli branża metalowa, nawozowa i cementowa chce kontynuować działalność w Polsce, czy szerzej w Unii Europejskiej, musi znaleźć sposób na zarządzanie emisją dwutlenku węgla” – dodał.
„Doświadczenia, które chcemy zebrać u wybrzeży Norwegii, wykorzystamy także w Polsce” – zauważył Obajtek. „Pozwoli nam to skutecznie wdrożyć sprawdzone i bezpieczne technologie oraz przygotować konkurencyjną ofertę dla polskiego przemysłu. W praktyce oznacza to niższe koszty dla polskich firm i zachowanie tysięcy miejsc pracy w Polsce.”
CZYTAJ: Tajemnica zniknięcia Iwony Wieczorem przedstawiona w nowym dokumencie Netflixa
Orlen zapowiedział zwiększenie wydobycia surowców w Norwegii. Koncern podpisał również porozumienie z norweskim Horisont Energi AS, w ramach którego spółka obejmie 50 proc. udziałów w złożu Polaris na Morzu Barentsa, dzięki czemu będzie operatorem tego złoża.
Podpisanie ostatecznej umowy ma nastąpić w październiku, a decyzja inwestycyjna w 2024 roku – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy połączyć siły z tak doświadczonym i kompetentnym zespołem” – powiedział Gabriel Clemens, prezes zarządu Horisont Energi.
Clemens ocenił, że to ważny dzień dla wszystkich firm zajmujących się wychwytywaniem i magazynowaniem CO2. – Zmiany klimatu wymagają efektywnego działania na wielu polach – w zakresie efektywności energetycznej, w zakresie zielonego prądu, technologii takich jak zielony wodór, ale tez jednostki do wychwytywania i magazynowania CO2 – dodał.
CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Polska zmierzy się z Belgią w 1/8 finału Mistrzostw Europy w siatkówce
Równolegle do projektu składowania dwutlenku węgla, Orlen zapowiedział również, że do końca 2030 roku będzie chciał zwiększyć produkcję gazu ze swoich norweskich złóż do ok. 6 mld metrów sześciennych rocznie. Oznaczać to będzie prawie dwukrotny wzrost w stosunku do 2022 roku, kiedy produkcja wyniosła 3,5 mld m3 gazu.
„Mamy duże szanse zwiększyć wydobycie w Polsce i Norwegii do 12 mld m3 gazu rocznie i chciałbym to zrobić przed 2030 rokiem” – dodał Obajtek.