Polski region znalazł się na liście UNESCO

0
107
Położona w Sudetach Zachodnich Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła na listę Światowych Geoparków UNESCO. (zdjęcie: Krzysztof Maj, x)

W dowód uznania dla dziedzictwa geologicznego Polski, położona w Sudetach Zachodnich Kraina Wygasłych Wulkanów została wpisana na listę Światowych Geoparków UNESCO. To wyróżnienie jest już trzecim tego typu wyróżnieniem dla polskiego geoparku. Eksperci podkreślają, że to wyróżnienie świadczy o międzynarodowym znaczeniu dziedzictwa geologicznego naszego kraju.

Światowe Geoparki UNESCO to obszary geograficzne o międzynarodowym znaczeniu geologicznym, zarządzane zgodnie z holistyczną koncepcją ochrony, edukacji i zrównoważonego rozwoju. Ich misją jest promocja i ochrona dziedzictwa geologicznego, przyrodniczego i kulturowego przy jednoczesnym zaangażowaniu społeczności lokalnych.

Obecnie na liście znajduje się 213 geoparków w 48 krajach świata.

CZYTAJ: Zorza polarna nad wybuchającym wulkanem

Kraina Wygasłych Wulkanów to czarujący region położony na Dolnym Śląsku. Góry i Pogórze Kaczawskie to nie jedyne miejsce w Polsce, gdzie znajdują się wzgórza i skały świadczące o dawnej aktywności wulkanicznej. Jednak mnogość form i skał pochodzenia wulkanicznego, a także wyraźne ślady aż trzech okresów tej aktywności wyróżniają nasz region na mapie Polski, a nawet Europy.

Kraina Wygasłych Wulkanów rozciąga się na terenach między Złotoryją a Jelenią Górą i wyróżnia się jako jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem tektoniki i geologii obszarów Polski. 27 marca ten wyjątkowy obiekt w Polsce został wpisany na listę Światowych Geoparków UNESCO.

„Jak sama nazwa wskazuje, w Krainie Wygasłych Wulkanów znajdują się przede wszystkim dawne wulkany wraz z zachowanymi w różnym stopniu pozostałościami działalności wulkanicznej: skałami, minerałami i formacjami terenowymi” – powiedziała w rozmowie z PAP dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Z piekła do nieba! Magda Linette ograła półfinalistkę Australian Open

Oprócz Krainy Wygasłych Wulkanów, pierwszym wpisem Polski na listę Światowych Geoparków UNESCO był Łuk Mużakowa, polsko-niemiecki obiekt transgraniczny. Jest to wielopoziomowa morena czołowa, rozciągająca się po łuku wzdłuż granicy Polski i Niemiec.

Drugim miejscem na liście jest Geopark Świętokrzyski wraz z największym miastem znajdującym się w jego granicach, czyli Kielcami. Położony w zachodniej części Gór Świętokrzyskich geopark jest bardzo istotnym obiektem dla badań nad geologiczną przeszłością Europy. Znajduje się on w strefie tzw. Transeuropejskiego Szwu Tektonicznego (TESZ), czyli obszaru granicznego między trzema platformami geologicznymi Europy. Jest to jedyny obszar, gdzie na powierzchni znajdziemy odsłonięte skały osadowe pochodzące ze wszystkich okresów historii Ziemi od kambru do czwartorzędu.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Chelsea chce nagrodzić swojego lidera nowym kontraktem