Polski sektor kosmiczny błyszczy na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym

0
233

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (IAC) w Paryżu prezentował produkty 25 polskich firm na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). To ważne wydarzenie w globalnym sektorze kosmicznym, odbywające się w dniach 18-22 września 2023 roku w Parc des Expositions, zgromadził ponad 7000 uczestników, w tym liderów agencji kosmicznych, astronautów, inżynierów, studentów i przedstawicieli biznesu z około 70 krajów.

Organizatorem 73. edycji we Francji po raz pierwszy od 1982 roku było Narodowe Centrum Studiów Kosmicznych (CNES). Na stoisku polskiego sektora kosmicznego swoją premierę miały takie firmy jak Scanway, ELPROMA Electronics, PIAP Space, Creotech Instruments i inne, prezentujące potencjał Polski w technologii kosmicznej.

Przed rozpoczęciem kongresu, francuska premier Elisabeth Borne ogłosiła inwestycję 9 miliardów euro w ciągu trzech lat w sektor kosmiczny, podkreślając potrzebę dysponowania silnymi zasobami i najnowocześniejszymi badaniami, aby utrzymać niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej obok Europy.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), utworzona w 2014 roku, jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Koncentruje się na wspieraniu polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej oraz współpracuje na arenie międzynarodowej w zakresie eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. POLSA promuje także polski sektor kosmiczny w kraju i za granicą.

CZYTAJ: Ta krowa wygląda jak z kosmosu

Gwiazdorska prezentacja polskich innowacji

Podczas IAC 2024, w centrum uwagi znajdą się polscy gracze z branży kosmicznej, podkreślając swój wkład w globalny krajobraz eksploracji kosmosu.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Na celowniku AC Milanu znalazł się polski piłkarz

Odważna inwestycja Francji w przestrzeń kosmiczną

Premier Francji Elisabeth Borne ogłasza inwestycję o wartości 9 miliardów euro w ciągu trzech lat, podkreślając strategiczne znaczenie utrzymania niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej.

Kolejny Kongres Astronautyczny (IAC)

Na 75. Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC), zaplanowanym na dni 14–18 października 2024 roku, do Mediolanu przybędzie ponad 8 000 ekspertów z przemysłu, badań i instytucji, dzięki czemu Włochy znajdą się w centrum międzynarodowej debaty na temat wykorzystania przestrzeni kosmicznej do wspierać zrównoważony rozwój.