Polski uczeń triumfuje na 67. Olimpiadzie Astronomicznej i wyrusza na zawody w Brazylii

0
239
Piotr Jędrzejczyk zwycięzcą 67. Olimpiady Astronomicznej. (zdjęcie: Planetarium Śląskie, facebook)

Piotr Jędrzejczyk, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, zwyciężył w finale 67. Olimpiady Astronomicznej organizowanej przez Planetarium w Śląskim Parku Nauki w Chorzowie. Pięciu najlepszych finalistów, w tym Jędrzejczyk, będzie reprezentować Polskę na 17. Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki w Brazylii.

Trudna konkurencja

Organizowana przez Planetarium Śląskie ogólnopolska Olimpiada Astronomiczna odbywa się od połowy 2022 roku w odnowionych przestrzeniach Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. W pierwszym etapie konkursu, prowadzonym korespondencyjnie, w Chorzowie zgromadziło się 21 finalistów. Zajmowali się problemami teoretycznymi, analizą danych i zadaniami obserwacyjnymi pod śląskim niebem i kopułą planetarium.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Euro 2024: Michał Probierz zdradził skład na marcowe zgrupowanie

Trzej najlepsi zwycięzcy

Pierwsze miejsce zajął Piotr Jędrzejczyk, a za nim uplasował się Dawid Chudzik z Warszawy i Andrzej Maroń z tej samej szkoły. Czwarte miejsce podzielili Michał Jagodziński i Krzysztof Nadulicz. Pierwsza piątka będzie reprezentować Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie w Brazylii.

Trwały sukces Polski

Polska, jeden z krajów założycieli Międzynarodowej Olimpiady Astronomicznej i Astrofizyki, niezmiennie dobrze radzi sobie w tej rywalizacji. Niedawne niedzielne zakończenie Olimpiady Astronomicznej było zwieńczeniem „Tygodnia Kosmicznego” w Katowicach, będącego częścią trwających obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

CZYTAJ: Polski astronauta ma szansę polecieć w kosmos

Najnowocześniejsze Planetarium

Planetarium Śląskie, obecnie Śląski Park Nauki, od ponownego otwarcia w czerwcu 2022 roku może poszczycić się największym w Polsce planetarium wyposażonym w najnowocześniejszy hybrydowy system projektorów.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Znamy ćwierćfinałowe pary Ligi Europy