Polskie autobusy elektryczne najczęściej eksportowane w UE

0
208
Polska została największym eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej. Zdjęcie: Twitter

Ponad 46% autobusów elektrycznych jest produkowanych i eksportowanych z Polski. Wspaniale jest widzieć, jak Polska toruje drogę, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój transportu publicznego!

Ogólny trend elektromobilności nabiera coraz większego znaczenia ze względu na świadomość ekologiczną, transfer energii w kierunku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) oraz liczne programy dotacyjne. Według Bloomberg, w 2025 roku światowy udział autobusów elektrycznych sięgnie 47%.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W 2021 roku Polska była pierwszym krajem w Unii Europejskiej w produkcji i eksporcie autobusów elektrycznych. Tuż za nią uplasowała się Belgia (z 36% udziałem), następnie Czechy%), Niemcy (4%) i Holandia (2%). Tylko 4 lata zajęło Polsce wzrost z 10% do 46% europejskiego rynku autobusów elektrycznych. Ta szybka ekspansja spowodowana jest faktem, że w 2020 roku i światowej pandemii rynek sprzedaży konwencjonalnych samochodów malał, a jednocześnie znacząco rósł rynek elektromobilności, w tym sprzedaż autobusów elektrycznych.

Według Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności w 2022 roku po polskich ulicach jeździło 707 autobusów elektrycznych. Po ulicach Warszawy jeździły 162 autobusy elektryczne, w Krakowie jeździło 78 elektrycznych autobusów, a w Poznaniu 59. Co więcej, organizacja ta przewiduje, że do 2024 roku liczba autobusów elektrycznych wyniesie 1350.

Czytaj: Na ulice Poznania wyjechały nowe autobusy elektryczne

Takim wyzwaniom staje trzech polskich producentów autobusów elektrycznych. Tymi producentami są: Solaris w Bolechowie koło Poznania, Volvo we Wrocławiu i MAN Truck & Bus w Starachowicach. Nie mniej ważną kwestią są – stacje ładowania autobusów elektrycznych. W Polsce działa obecnie 520 stacji ładowania o mocy ponad 70 MW zlokalizowanych w 50 miastach.

Kolejnym krokiem dla rynku elektromobilności jest dywersyfikacja źródeł energii poprzez dodanie energii wodorowej. Solaris ma już wiele zamówień na autobusy napędzane wodorem (H2).

Czytaj: Polska może zostać zielonym potentatem wodoru

Niestety na ten moment w Polsce nie ma ogólnodostępnej stacji wodoru, tylko prywatne. Całkiem niedawno polska rafineria i sieć sprzedaży paliw PKN Orlen otworzyła w Krakowie swoją pierwszą w Polsce mobilną stację wodoru. Nowo otwarta mobilna stacja przeznaczona jest wyłącznie dla autobusów komunikacji miejskiej w Krakowie. Stacja ma 400 kg H2, który zasila 11 pojazdów.