Polskie drużyny błyszczą na Anatolian Rover Challenge w Turcji

0
219
Polskie zespoły na czołowych miejscach w Anatolian Rover Challenge. (zdjęcie: Politechnika Wrocławska, facebook)

Polskie zespoły przodują w zawodach Anatolian Rover Challenge w Turcji. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Wrocławski, a trzecie Uniwersytet Warszawski.

Polskie drużyny odniosły niezwykły sukces w zawodach Anatolian Rover Challenge w Turcji – międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich organizowanych w Turcji.

Zespół Politechniki Wrocławskiej zapewnił sobie pierwsze miejsce, kontynuując passę zwycięstw i zajmując po raz trzeci czołowe miejsce. Konkurs odbył się w drugiej połowie lipca i obejmował złożone zadania, takie jak pobranie próbek, transport narzędzi, wykonanie fotografii i diagnostyka usterek na symulowanej marsjańskiej glebie.

Doskonałość misji nocnych

Wrocławski zespół znakomicie poradził sobie z wymagającą nocną misją, która wymagała od łazików fotografowania wyznaczonych obiektów i poruszania się podziemnym tunelem w krótkim czasie.

„Kluczem była efektywna, szybka praca zespołowa i wystarczająco mocne oświetlenie, aby sprawnie wykonywać zadania w warunkach nocnych” – mówi Zofia Stypułkowska, prezes koła naukowego Off-Road.

CZYTAJ: Pierwsze zdjęcia łazika po udanym lądowaniu na Marsie!

Dodatkowe wyróżnienia i plany na przyszłość

Oprócz zwycięstwa w konkursie ogólnym, wrocławski zespół otrzymał nagrodę za zadanie polegające na pobraniu próbki i potwierdzeniu lub odrzuceniu hipotezy naukowej. Zespół, liczący ponad 40 członków z dziesięciu wydziałów uczelni, planuje we wrześniu wystartować w zawodach European Rover Challenge w Krakowie.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polscy siatkarze w półfinale igrzysk olimpijskich w Paryżu!

Wybitne osiągnięcia Politechniki Warszawskiej

Zespół SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej zajął w sumie trzecie miejsce i otrzymał nagrody specjalne za najlepszy autonomiczny system nawigacji, najlepsze rozwiązanie do nawigacji terenowej oraz najlepszy moduł do pobierania próbek.

„Nasz autonomiczny system nawigacji, wykorzystujący SLAM i mapowanie terenu w czasie rzeczywistym za pomocą kamery głębinowej Luxonis, zrobił ogromne wrażenie na jury” – powiedział Miłosz Kurtysiak, koordynator zespołu.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Alicja Konieczek ustanowiła rekord Polski i awansowała do finału igrzysk olimpijskich

Dodatkowe polskie sukcesy

Dobrze spisał się także zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, który zajął czwarte miejsce. Spośród 16 zakwalifikowanych zespołów z Turcji, Indii, Bangladeszu i Polski, dziewięć zespołów pomyślnie ukończyło swoje misje.