Polskie miasto otwiera bezpłatne dystrybutory karmy dla ptaków, aby zniechęcić do karmienia ich chlebem

0
415
Kaczy Bufet powraca do krakowskich parków. (zdjęcie: MarcinPerez, X)

Wraz z pojawieniem się pierwszego w tym roku śniegu, Kraków ogłosił powrót dystrybutorów oferujących bezpłatną karmę dla ptaków, którą można rozdawać kaczkom i innemu ptactwu wodnemu.

Inicjatywa prowadzona przez szereg miast w Polsce wpisuje się w działania mające na celu zniechęcenie do karmienia ptaków niezdrowym dla zwierząt chlebem.

Władze ogłosiły dziś, że zainstalowały urządzenia w pięciu miejskich parkach i zbiornikach wodnych. Oficjalnie nazywa się je „Kaczy Bufet”, ale nieoficjalna nazwa to kaczkomat.

„Maszyny wydają żywność bezpłatnie cztery razy na godzinę, aby uniknąć przekarmiania i marnowania żywności” – ogłosiło miasto. „Dzięki temu kaczki otrzymują odpowiedni dla siebie pokarm – zawierający witaminy i mikroelementy. Pamiętajcie, że suchy chleb nie jest dobrym pomysłem do karmienia kaczek!”

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Losowanie play-off Euro cieszy Walię i martwi Polaków

Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) zwraca uwagę, że chleb nie dostarcza kaczkom przydatnych składników odżywczych, a wręcz może powodować u nich problemy zdrowotne, zakwaszając układ pokarmowy i dając im za dużo soli.

Władze zauważają również, że karmienie kaczek jest konieczne tylko wtedy, gdy spada temperatura i zaczynają pojawiać się śniegi. Kiedy warunki są bardziej sprzyjające, nie mają problemów ze znalezieniem własnego pożywienia.

„Pod żadnym pozorem nie wrzucajmy jedzenia do wody” – dodają. „Stwarza to zagrożenie dla ekosystemu, a nasiąknięta wodą żywność szkodzi ptakom”.

CZYTAJ: Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy najlepszy w Europie!

Podobne inicjatywy podjęto w wielu innych miastach w całej Polsce, a pierwsze tego typu dystrybutory pojawiły się w stolicy, Warszawie, w 2017 roku, jak podaje lokalny serwis informacyjny Nasze Miasto.

W Łodzi, podobnie jak w Krakowie, urządzenia zostały zainstalowane w ramach tzw. „budżetu obywatelskiego”, który pozwala mieszkańcom wybierać określone projekty, które otrzymają dofinansowanie miejskie.