Polskie piwo okrzyknięte najlepszym na świecie! W naszym kraju jest mało znane

0
265
Polskie piwo w czołówce prestiżowego rankingu. (zdjęcie: pixabay)

Piwo z Grodziska zdobyło tytuł najlepszego stylu piwa na świecie. W rankingu stworzonym przez portal Taste Atlas na podstawie głosów internautów wyprzedziło ono najsłynniejsze piwne style m.in. z Niemiec, Belgii, Czech i Anglii.

Portal Taste Atlas specjalizuje się w opracowywaniu kulinarnych rankingów oraz przewodników po kuchniach z całego świata. Analizując sprawdzone oceny swoich użytkowników, portal stworzył ranking najlepszych piwnych stylów na świecie. Internauci głosowali do końca marca, a gotowe zestawienie portal opublikował w poniedziałek.

CZYTAJ NA F7.PL – Trzy majowe propozycje Netflixa warte uwagi

Najlepszy piwny styl

Zwycięzcą rankingu z wynikiem 4,6/5 okazał się piwny styl z Polski – piwo grodziskie.

„Tradycyjnie to piwo warzone było z wędzonego dymem bukowym słodu pszenicznego. Tradycyjnie jest lekkim i mocno pieniącym się stylem o małej zawartości alkoholu (2,5-3,3 proc.). Aromat i smak zawierają wędzone, bukowe nuty, którym często towarzyszą elementy ziołowe, kwiatowe i korzenne” – podsumowano w opisie zwycięskiego piwa.

Piwny styl z Polski okazał się lepszy od najsłynniejszych piwnych styl z Niemiec, Belgii, Czech czy Anglii. Za polskim piwem grodziskim na drugim i trzecim miejscu uplasowały się belgijskie piwa: Tripel oraz Lambic. Kolejne pozycje w pierwszej dziesiątce zajęły natomiast kolejno: niemiecki Weissbier, czeski Pilsner, angielski Imperial Stout, belgijski Dubbel, niemiecki Helles, belgijski Witbier oraz niemiecki Dunkel.

„Rankingi opracowane przez Taste Atlas nie powinny być postrzegane jako ostateczna ocena dotycząca jedzenia. Ich głównym celem jest promocja doskonałego, lokalnego jedzenia, zaszczepianie dumy z tradycyjnych potraw oraz wzbudzanie ciekawości daniami, których jeszcze się nie miało okazji spróbować” – podkreśla portal.

CZYTAJ: Pierwszy na świecie hotel piwny – tu piwo znajdziesz nawet pod prysznicem

Piwo grodziskie

Piwo z Grodziska Wielkopolskiego reprezentuje ponad 700-letnią tradycję. Grodziskie to odmiana piwa pszenicznego dostępna na rynku również pod nazwami Grätzer, Grodzisz czy Piwo z Grodziska. Historia tego rodzaju piwa sięga czasów średniowiecza, a w Grodzisku Wielkopolskim produkowane było co najmniej od XVI wieku. Jedno z powojennych ogłoszeń reklamowych wskazywało, że początki piwa sięgają roku 1301. Produkcję piwa zatrzymano w 1993 roku z powodów ekonomicznych, by po 20 latach ją wznowić. Jak za dawnych czasów warzone jest na miejscowej grodziskiej wodzie, grodziskich drożdżach i 100% słodzie pszennym wędzonym na drewnie dębowym według grodziskiej receptury.

– To piwo pszeniczne górnej fermentacji warzone w beczkach z drewna dębowego lub bukowego. Dwutlenek węgla zawarty w piwie wytwarza się samodzielnie dzięki drożdżom. Stąd też naturalny osad, jaki zostaje na dnie butelek – tłumaczył w 2013 roku Marian Bochyński, kolekcjoner pamiątek po tym trunku.

Ze względu na swoją aromatyczną złożoność i stosunkowo niską zawartość alkoholu Grodziskie zyskało popularność i jest obecnie uważane za polski skarb narodowy, warzone na całym świecie.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Pierwsze szczegóły kontraktu Jude’a Bellinghama z Realem Madryt ujawnione

Grodziskie jest bardzo lekkie o charakterystycznym aromacie i smaku wędzonego słodu. Jego kolor może wahać się od jasnosłomkowego do złotożółtego, ma niski do umiarkowanego poziom goryczki chmielowej i lekko kwaśny profil. Jest mocno gazowany i orzeźwiający, przez co nazywany jest czasem Polskim Szampanem.

Piwo w stylu grodziskim dobrze komponuje się z daniami wędzonymi, grillowanymi czy serami.

To fantastyczne, że wysiłek włożony w odbudowę browaru w Grodzisku Wielkopolskim i przywrócenie tego legendarnego piwa zostało doceniony.