Piwo z Grodziska zdobyło tytuł najlepszego stylu piwa na świecie. W rankingu stworzonym przez portal Taste Atlas na podstawie głosów internautów wyprzedziło ono najsłynniejsze piwne style m.in. z Niemiec, Belgii, Czech i Anglii.
Portal Taste Atlas specjalizuje się w opracowywaniu kulinarnych rankingów oraz przewodników po kuchniach z całego świata. Analizując sprawdzone oceny swoich użytkowników, portal stworzył ranking najlepszych piwnych stylów na świecie. Internauci głosowali do końca marca, a gotowe zestawienie portal opublikował w poniedziałek.
CZYTAJ NA F7.PL – Trzy majowe propozycje Netflixa warte uwagi
Najlepszy piwny styl
Zwycięzcą rankingu z wynikiem 4,6/5 okazał się piwny styl z Polski – piwo grodziskie.
„Tradycyjnie to piwo warzone było z wędzonego dymem bukowym słodu pszenicznego. Tradycyjnie jest lekkim i mocno pieniącym się stylem o małej zawartości alkoholu (2,5-3,3 proc.). Aromat i smak zawierają wędzone, bukowe nuty, którym często towarzyszą elementy ziołowe, kwiatowe i korzenne” – podsumowano w opisie zwycięskiego piwa.
Piwny styl z Polski okazał się lepszy od najsłynniejszych piwnych styl z Niemiec, Belgii, Czech czy Anglii. Za polskim piwem grodziskim na drugim i trzecim miejscu uplasowały się belgijskie piwa: Tripel oraz Lambic. Kolejne pozycje w pierwszej dziesiątce zajęły natomiast kolejno: niemiecki Weissbier, czeski Pilsner, angielski Imperial Stout, belgijski Dubbel, niemiecki Helles, belgijski Witbier oraz niemiecki Dunkel.
Learn more about the best rated beer styles in the world: https://t.co/K3RDUvp96M pic.twitter.com/20KkK3XXkQ
— TasteAtlas (@TasteAtlas) April 30, 2023
„Rankingi opracowane przez Taste Atlas nie powinny być postrzegane jako ostateczna ocena dotycząca jedzenia. Ich głównym celem jest promocja doskonałego, lokalnego jedzenia, zaszczepianie dumy z tradycyjnych potraw oraz wzbudzanie ciekawości daniami, których jeszcze się nie miało okazji spróbować” – podkreśla portal.
CZYTAJ: Pierwszy na świecie hotel piwny – tu piwo znajdziesz nawet pod prysznicem
Piwo grodziskie
Piwo z Grodziska Wielkopolskiego reprezentuje ponad 700-letnią tradycję. Grodziskie to odmiana piwa pszenicznego dostępna na rynku również pod nazwami Grätzer, Grodzisz czy Piwo z Grodziska. Historia tego rodzaju piwa sięga czasów średniowiecza, a w Grodzisku Wielkopolskim produkowane było co najmniej od XVI wieku. Jedno z powojennych ogłoszeń reklamowych wskazywało, że początki piwa sięgają roku 1301. Produkcję piwa zatrzymano w 1993 roku z powodów ekonomicznych, by po 20 latach ją wznowić. Jak za dawnych czasów warzone jest na miejscowej grodziskiej wodzie, grodziskich drożdżach i 100% słodzie pszennym wędzonym na drewnie dębowym według grodziskiej receptury.
– To piwo pszeniczne górnej fermentacji warzone w beczkach z drewna dębowego lub bukowego. Dwutlenek węgla zawarty w piwie wytwarza się samodzielnie dzięki drożdżom. Stąd też naturalny osad, jaki zostaje na dnie butelek – tłumaczył w 2013 roku Marian Bochyński, kolekcjoner pamiątek po tym trunku.
Ze względu na swoją aromatyczną złożoność i stosunkowo niską zawartość alkoholu Grodziskie zyskało popularność i jest obecnie uważane za polski skarb narodowy, warzone na całym świecie.
CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Pierwsze szczegóły kontraktu Jude’a Bellinghama z Realem Madryt ujawnione
Grodziskie jest bardzo lekkie o charakterystycznym aromacie i smaku wędzonego słodu. Jego kolor może wahać się od jasnosłomkowego do złotożółtego, ma niski do umiarkowanego poziom goryczki chmielowej i lekko kwaśny profil. Jest mocno gazowany i orzeźwiający, przez co nazywany jest czasem Polskim Szampanem.
Piwo w stylu grodziskim dobrze komponuje się z daniami wędzonymi, grillowanymi czy serami.
To fantastyczne, że wysiłek włożony w odbudowę browaru w Grodzisku Wielkopolskim i przywrócenie tego legendarnego piwa zostało doceniony.