Ponad 710 000 piorunów w ciągu 15 godzin

0
625
Eksperci twierdzą, że burze prawdopodobnie zaostrzą śmiertelny sezon pożarów i fal upałów w Kanadzie. Zdjęcie: pl.freepik.com

Ponad 710 000 piorunów uderzyło w Kanadę w ciągu 15 godzin z powodu fali upałów.

Pożary wygenerowały chmury, które zrodziły własne burze z piorunami.

Zachodnia Kanada, zwykle kojarzona z łagodniejszą pogodą, cierpi obecnie na niebezpieczną falę upałów, którą potęgują nieustanne pożary.

Rekordowe temperatury nawiedziły północno-zachodnie wybrzeże Pacyfiku, a wraz z rosnącą liczbą niszczycielskich pożarów, 90% małej wioski liczącej około 250 osób w Kolumbii Brytyjskiej, Lytton zostało doszczętnie spalone po odnotowaniu najwyższej w historii temperatury w Kanadzie wynoszącej 49,6°C.

Czytaj: Pogoda w Kanadzie: fala upałów bije rekordy

Pożary spowodowały powstanie ogromnych chmur, które przetoczyły się po całym obszarze, powodując ponad 710 000 uderzeń pioruna w ciągu jednej nocy.

Te burzowe chmury, znane jako cumulonimbus flammagenitus, tworzą się nad źródłem ciepła i wypompowują intensywny deszcz uderzeń piorunów, potencjalnie podsycając płomienie jeszcze bardziej.

Czytaj: Ławka z przebojami Wodeckiego pod Wawelem

W środę meteorolog Vaisala, Chris Vagasky, napisał na Twitterze, że Północnoamerykańska Sieć Wykrywania Wyładowań Atmosferycznych wykryła 710 117 piorunów w Kolumbii Brytyjskiej i północno-zachodniej Albercie w ciągu zaledwie 15 godzin między popołudniem 30 czerwca a wczesnym rankiem 1 lipca.

Wśród tych zdarzeń było 112 803 wyładowań atmosferycznych od chmury do ziemi, podczas gdy 597 314 to impulsy w chmurze, co oznaczało, że uderzenia nie uderzyły w ziemię.

Tegoroczna fala upałów, przepowiedziana przez Krajową Służbę Pogodową jako „historyczna, niebezpieczna, długotrwała i bezprecedensowa” jak dotąd spełnia naukowe oczekiwania.

We wtorek 29 czerwca Kanada ustanowiła nowy rekordowy temperatury. W ten dzień termometry pokazały aż 49,6 °C. Region, znany z łagodniejszej pogody, został wstrząśnięty do głębi z powodu dziwacznej pogody, a mieszkańcy i infrastruktura nie byli przygotowani na tak ogromne temperatury.

Ponad 130 osób zmarło po tym, jak nadeszła fala upałów – większość z nich była w podeszłym wieku lub miała podstawowe schorzenia.

Czytaj: Fale upałów topią infrastrukturę na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku.

Według CBC News pożar, który wybuchł w pobliżu Lytton, nie tylko zniszczył 90% wioski, ale także zabił dwie osoby. Według stanu na dzień 4 czerwca personel ratunkowy w Kanadzie walczył z ponad 180 pożarami w Kolumbii Brytyjskiej, a około 70 procent aktywnych pożarów zostało wywołanych przez uderzenia pioruna.

johannesfloe.com – Art to remember