Populacja morświnów wzrosła po zakazie stosowania sieci w wodach

0
401

Po dziesięcioleciach stosowania „sieci skrzelowych” i stosowane przez nie strategie połowowe zostały zakazane przez prawo Kalifornii, co przyniosło dobrodziejstwo ptakom morskim, rekinom i płochliwym morświnom.

Źródło: pixabay.com

W latach 1987-2002 wprowadzono wiele zakazów stosowania sieci skrzelowych w hrabstwach wzdłuż wybrzeża Kalifornii, gdzie martwe zwierzęta morskie były wyrzucały się na plaże zaplątane w sieci, wywołując oburzenie wśród mieszkańców.

Czytaj: W Kalifornii jest żarówka, która działa już 118 lat!

Używana dosłownie od tysięcy lat, sieć skrzelowa z łatwością łapie ryby, gdy włókna zaczepiają się o skrzela ryb, ale jest również podatna na sidła innych zwierząt, takich jak rekiny, wydry i ptaki morskie.

Morświn, który w rzeczywistości jest jednym z najmniejszych wielorybów zębatych na Ziemi, jest bardzo tajemniczym zwierzęciem, którego biologom morskim trudno jest go policzyć – ale nastąpił tak wyraźny wzrost, że sukces jest oczywisty.

Karin Forney, biolog morski z National Oceanic and Atmospheric Administration, bada je od trzech dekad.

„Są w stanie wyzdrowieć” – powiedział Forney dla LA Times. „Mają odporność i odbiją się, jeśli tylko im pozwolimy”.

Od czasu wprowadzenia zakazów populacje morświnów powiększyły się o około 8200 nowych członków – w Monterrey Bay, Morro Bay, Santa Barbara, San Francisco i Russian River.

Czytaj: Do 2035 roku samochody na benzynę nie będą już sprzedawane w Kalifornii

Morświn zwyczajny. Źródło: pl.wikipedia.org

To znaczący triumf dla tego morskiego ssaka, który w samym tylko Morro Bay powiększył się z 570 osobników w 1990 roku do ponad 4000 w 2012 roku.

Innym gatunkiem, który skorzysta na zakazie stosowania sieci skrzelowych, są żarłacze białe, które były łowione w różnego rodzaju sieciach. Od czasu ustawy o ochronie zasobów morskich z 1990 r., która została wprowadzona w życie w 1994 r. i zakazała dryfowania i ustawiania sieci skrzelowych, bardzo niewiele żarłaczy białych zostało przypadkowo złowionych.

To wspaniała wiadomość, ponieważ rekiny są stosunkowo nieznane nauce, im mniej członków gatunku ginie przypadkowo, tym lepiej, ponieważ trudno jest ustalić poziom populacji.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org