Populacja nosorożców rośnie odkąd zabroniono kłusownictwa

0
296
Zdjęcie: Pixabay

Populacje kilku gatunków i podgatunków nosorożców rosną, podczas gdy wskaźniki kłusownictwa we wschodniej Azji gwałtownie spadły w ciągu dekady, jak wynika z nowego raportu Międzynarodowej Fundacji Nosorożca (IRF).

Zaangażowana we wszystkie sprawy nosorożców, IRF publikuje roczny raport znany jako Stan Nosorożca, który w tym roku podkreśla, że nawet w środku pandemii, oddane osoby w kilkunastu krajach pracują nad utrzymaniem liczby nosorożców w zdrowiu i regeneracją.

Rzeczywiście, IRF zainwestowała 20 milionów dolarów na całym świecie w projekty ochrony nosorożców w ciągu ostatnich 10 lat, a w wielu krajach ich praca się opłaca.

Największy sukces odniósł bez wątpienia nosorożec jednorogi. Pochodzący z Indii i Nepalu, na początku XX wieku pozostało zaledwie 100 osobników. Dziś jest ich 3700 i ciągle ta liczba rośnie. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba przypadków kłusownictwa spadła z 41 w 2013 r. do zaledwie 1 obecnie.

W indyjskim stanie Assam nosorożce można znaleźć w czterech chronionych obszarach. W tym roku populacja we wspaniałym Parku Narodowym Manas na granicy z Nepalem osiągnęła 47 osobników, a były tam zaledwie cztery sztuki kilka lat temu.

Czytaj: Nagrodzono poznańskie schronisko dla zwierząt

Nepal odnotował również wzrost liczby nosorożców jednorogich w swoim kraju.

Nosorożce jawajskie w Indonezji powitały na świecie cztery nowe cielęta, zwiększając liczbę krytycznie zagrożonych gatunków do 75, co znacznie równoważy tempo naturalnej śmierci. To prawie dwa razy więcej niż nosorożce jawajskie w 2011 roku.

Zdjęcie: Pexels

W Zimbabwe nosorożce czarne zostały ponownie wprowadzone po 30-letniej nieobecności i stale ich liczba rośnie, podczas gdy w Kenii działania antykłusownicze zmniejszyły liczbę zabitych nosorożców do 0 w tym roku z 59 w 2013 roku.

„Musimy działać już dziś, aby zapewnić, aby te cudowne stworzenia mogły się rozwijać dla przyszłych pokoleń” – powiedziała Nina Fascione, dyrektor wykonawczy IRF.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Kontynuujmy opieranie się na naszych sukcesach nosorożców jednorożnych, czarnych i jawajskich i odwróćmy spadki u nosorożców sumatrzańskich i białych, współpracując ze sobą, aby nosorożce mogły dalej rozwijać się na Ziemi”.

Czytaj: Mały nosorożec uroczo usiłuje nakłonić śpiącą matkę do dalszej zabawy z nim