Popełniamy je często. Czasem z niewiedzy, czasem z nieuwagi, a czasem zupełnie nieświadomie, nie mając najmniejszego pojęcia, że szkodzimy skórze. Choć wydawać by się mogło, że dotyczy to głównie kobiet, wbrew pozorom także mężczyznom jest co zarzucić w tej kwestii. Podstawowe błędy pielęgnacyjne często powielamy po naszych babkach, matkach, czy koleżankach. Mycie twarzy mydłem utrwaliło się na dobre w naszych nawykach. Szampon do wszystkich rodzajów włosów, czy domowe wyciskanie pryszczy to standard. Tymczasem to właśnie tego typu błędy mogą powodować podrażnienia naszej cery, przedwczesne starzenie się i niepotrzebne wypryski. Sprawdź czy popełniasz te błędy i zastanów się jak im zapobiegać.
Tanie mydło i kosmetyki do wszystkich typów cery
Używane zazwyczaj do mycia rąk mydło, tanie, zapachowe, dostępne w każdym sklepie, niszczy naturalną barierę ochronną skóry, zmienia jej odczyn ph, przez co skóra jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Zamiast mydła lepiej używać specjalistycznych żeli do mycia twarzy, bądź ewentualnie kostki „bez mydła”. W sklepie z naturalnymi kosmetykami znajdziesz mydła, które pozytywnie wpływają na stan skóry np. mydło węglowe, ale są to już specjalistyczne kosmetyki i na pewno nie kupisz ich w pierwszym lepszym sklepie spożywczo-przemysłowym. Jednak na rynku jest dostępnych wiele żeli i pianek dedykowanych poszczególnym rodzajom skóry. Spróbuj…a jeżeli trafisz na perełkę kosmetyczną, z pewnością zauważysz różnicę.

Ważne aby kosmetyk do pielęgnacji twarzy był dobrany do potrzeb naszej cery. Bowiem czego innego wymaga cera tłusta, a sucha, młoda, a dojrzała itd. Możesz być jedną na dziesięć osób, dla której kosmetyk uniwersalny idealnie się nadaje. Ale a racji, że jest to kosmetyk „dla wszystkich” może się okazać, że w rzeczywistości nie służy prawie nikomu. Szczególnie na odpowiedni dobór kosmetyków powinni zwracać uwagę właściciele i właścicielki cer problematycznych, tłustych, wrażliwych, naczynkowych, a także suchych (wiele kosmetyków niepotrzebnie je przesusza).
Zapominanie o tonizowaniu i nawilżaniu
Często swoją pielęgnację ograniczamy do umycia twarzy. Co lepszym zdarzy się na nią nałożyć krem ochronny. Ale to jeszcze nie wszystko. Nie tylko samo oczyszczanie, ale także tonizowanie i nawilżanie skóry to bardzo ważny element całej pielęgnacji. Dlaczego? Tonik pozwala przywrócić skórze prawidło pH po myciu, a tym samym zapewnia skuteczniejsze wchłanianie się kremu. Nawet jeżeli żel, którym umyliśmy twarz, za bardzo ją wysuszył, tonik wszystko naprawi. Pomimo, że zazwyczaj jest to bezbarwny, czyli zupełnie niewidzialny płyn, to posiada on naprawdę zauważalną moc, o której przekonamy się po regularnym stosowaniu tego kosmetyku. Krem zaś nawilża skórę na długie godziny, a jeżeli jest z filtrem UV, chroni ją przed szkodliwymi promieniami UV. Z kolei krem regenerujący nakładany na noc pozwala przywrócić skórze równowagę. To właśnie w nocy skóra wchłania najwięcej i najchętniej nałożone na nią substancje, dlatego warto o nie zadbać.
Nocny makijaż
Ze spaniem w makijażu mężczyźni o dziwo nie mają problemu. 😉 Jednak to jedna z gorszych rzeczy, jakie można zrobić dla swojej cery. Czy naprawdę aż tak jej nie lubicie? Zmęczenie nie jest tu żadnym wytłumaczeniem, gdyż dokładne zmycie makijażu to kwestia zaledwie kilku minut. I nawet jeżeli jedna noc z fluidem na twarzy miałaby nie zniszczyć nam cery, potem łatwo można coraz częściej lekceważyć wieczorny demakijaż. Dlatego najlepiej bezwzględnie oczyszczać skórę przed snem, nawet jeżeli byłaby godzina czwarta, piąta, czy szósta rano.

Nieświadome zanieczyszczanie skóry
Nieświadome, bo raczej nikt takich rzeczy nie robi świadomie i celowo. Pierwszym z grzechów przeciwko skórze, jest wyciskanie pryszczy i zaskórników w domowych warunkach. Brzmi obrzydliwie, ale mimo tego wielu z Was to robi… Samodzielne wyciskanie zmian bakteryjnych wbrew pozorom, nie pomaga ich się pozbyć, a może jeszcze bardziej pogorszyć stan cery. Po pierwsze łatwo może dojść do zakażenia, przeniesienia bakterii na brudnych palcach. Lecz nawet jeżeli używanie do tego płatków kosmetycznych i spirytusu, nadal szkodzi. Wyciskanie zaskórników często powoduje przerwanie ciągłości skóry, przez co mogą pozostawać blizny. Zaś częste przeprowadzanie tego typu zabiegów, zamiast zamykać pory, doprowadza do ich rozszerzania. I tak kręci się błędne koło – wyciskamy zaskórniki, więc one pojawiają się jeszcze częściej. To bardzo smutne, ale niestety prawdziwe.

Oprócz tego często zanieczyszczamy skórę, narażając ją na przebywanie w pomieszczeniach zadymionych, przebywanie na smogu, czy wśród spalin samochodowych. Także błędami jest dotykanie skóry brudnymi rękoma, drapanie jej i korzystanie ze wspólnych ręczników.
Teraz już wiesz czego nie robić. Sprawdź co z kolei możesz zrobić dla swoich zdrowych włosów!
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!