Porady dermatologów, jak chronić barierę skórną

0
193
Zdjęcie: pl.freepik.com

Nie możesz się powstrzymać przed wypróbowaniem tego nowego produktu do pielęgnacji skóry? Czy modny produkt do pielęgnacji skóry okazał się klapą i skończyło się wysypką na twarzy? Nie martw się! Wszyscy tam kiedyś mieliśmy. Zaczerwienienie, które może przypominać normalną wysypkę, może być spowodowane uszkodzeniem bariery skórnej. Zobaczmy, co mają do powiedzenia Dana Stern, Dhaval Bhanusali i Chris Tomassian, certyfikowani dermatolodzy.

Co to jest bariera skórna?

Bariera skórna to najbardziej zewnętrzna warstwa na naszej skórze, która działa jak tarcza chroniąca naszą twarz przed gorącem, stanem zapalnym i wszelkimi innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby być szkodliwe dla naszej twarzy. Z technicznego punktu widzenia jest to warstwa rogowa naskórka, powierzchowna warstwa naskórka. Zdaniem dr Sterna, komórki są jak cegły, a cholesterol i ceramidy to ciecz, która wiąże te cegły i wszystko razem tworzy ścianę, która służy jako bariera.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Co niszczy barierę skórną?

Chociaż jest to tarcza, która chroni naszą skórę, ekstremalne czynniki środowiskowe mogą ją uszkodzić. Zanieczyszczenia, ciepło, nadmierna eksploatacja skóry i genetyka to tylko niektóre z przyczyn, które mogą uszkodzić warstwę powierzchniową.

Dr Sten mówi, że wraz z wiekiem poziom ceramidów w naszym organizmie spada, co zmniejsza zdolność warstwy do zatrzymywania kremu nawilżającego. Chociaż nie możemy kontrolować czynników, takich jak wiek i genetyka, zdecydowanie możemy uniknąć używania produktów, które są szorstkie dla naszej skóry.

Czytaj: Zwiotczała skóra na szyi? Ten przepis przywróci elastyczność skóry, a koszt produktu to grosze

Znaki i środki ostrożności

Jeśli czujesz, że Twoja skóra jest sucha, swędząca, łuszcząca się, nadmiernie wrażliwa lub piecze, oznacza to, że bariera skórna została uszkodzona, a ryzyko infekcji skóry wzrasta. Zwykle uszkodzenie bariery można naprawić w ciągu dwóch tygodni. Ale jeśli nadal będziesz postępować zgodnie z rutyną, która doprowadziła do uszkodzeń, sytuacja może wymknąć się spod kontroli.

Według dr Tomassiana należy unikać stosowania peelingów i stosować delikatne, łagodne produkty do pielęgnacji skóry. Po ustąpieniu stanu zapalnego należy odczekać co najmniej tydzień przed nałożeniem na skórę jakiegokolwiek środka złuszczającego.

Czytaj: Wrocławskie lotnisko czeka duża przebudowa za 350 mln zł

Leczenie obrażeń

Najlepszym sposobem leczenia uszkodzeń skóry jest umożliwienie jej oddychania. Używaj mniej chemikaliów i utrzymuj nawilżenie skóry. Postaw na delikatne produkty i wykonaj te kilka kroków, aby naprawić uszkodzenia. Użyj żelu do mycia twarzy, aby oczyścić twarz, raz rano i ponownie przed pójściem spać. Użyj serum do twarzy i bogatego w składniki odżywcze kremu naprawczego. Nie martw się, trwałe uszkodzenie bariery jest mało prawdopodobne i zdarza się tylko w rzadkich przypadkach. Ale jeśli uszkodzenie się nie goi, powinieneś skonsultować się ze specjalistą.