Maorysi zamieszkiwali Nową Zelandię na długo przed przybyciem pierwszych Europejczyków i ich uważa się ze rdzennych mieszkańców tego kraju.
Maorysi są najprawdopodobniej potomkami Polinezyjczyków z wysp wschodniej części Oceanu Spokojnego, którzy migrowali na tereny Wyspy Północnej od około 1280 roku.
Zajmowali się uprawą ziemi, rybołówstwem i hodowlą, ale zasłynęli również jako waleczni wojownicy, uzdolnieni rzeźbiarze, budowniczy i artyści tatuażu. Maorysi są mistrzami tatuażu. Maorysi łączą sztukę i wierzenia, sztuka jest ich sposobem na porozumiewanie się z bogami, ich rzeźby często przedstawiają postacie mitologiczne. Dominujące kolory czerwony, czarny i biały również mają swoje symboliczne znaczenie.
Obronne osady budowano na wulkanicznych wzgórzach. Drewniane domy otaczano palisadami. Rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii byli dobrze przygotowani na przybycie białego człowieka.
Czytaj: Kobieta spędziła 2 miesiące na Syberii dokumentując życie Nieńców
6 lutego 1840 plemiona Maoryskie podpisały układ z Wielką Brytanią. Do dzisiaj ten dzień jest na Nowej Zelandii oficjalnym świętem. Tubylcy stali się obywatelami Imperium Brytyjskiego, zatrzymali posiadaną ziemię, w zamian uznając zwierzchnictwo Londynu. Jak w większości przypadków, z przestrzeganiem traktatu było różnie, a wiele jego zapisów obowiązywało tylko na papierze. Latami toczyły się wojny Maorysów z białymi osadnikami, nielegalnie kupującymi ziemię należącą do tubylców.
Maorysi stanowią 14% populacji kraju i ich kultura jest ważną częścią tożsamości Nowej Zelandii i integralną częścią kultury nowozelandzkiej. Obecnie przeżywa renesans i wzrost zainteresowania nią.
Blue link: https://www.tbgtechco.com
Językiem maoryskim posługuje się około 23% mieszkańców Nowej Zelandii i jest traktowany jako skarb narodowy, podejmowane są liczne inicjatywy mające na celu jego ożywienie i utrzymanie w użyciu. Język maoryski jest językiem urzędowym obok języka angielskiego.
Najbardziej znane zwroty i wyrażenia to:
- Kia ora – Cześć, dzień dobry
- Nau mai, haere mai – Witaj, Witajcie
- Kei te pehea koe – Co słychać?
W przypadku kobiet z Nowej Zelandii, „moko kauae”, czyli tradycyjny kobiecy tatuaż na brodzie, jest uważany za fizyczną manifestację ich prawdziwej tożsamości. Uważa się, że każda kobieta maoryska nosi moko kauae.
Zobaczcie zdjęcia kobiet Maorysów z początku XX wieku.
Czytaj: Zanim odejdą zagrożone plemiona