Portugalia obchodzi 47. rocznicę Rewolucji Goździków

0
334
Zdjęcie: Twitter/Sónia Gomes Pereira

Tysiące ludzi w niedzielę 25 kwietnia paradowało na Alei Wolności w centrum Lizbony, stolicy Portugalii, aby uczcić 47. rocznicę Rewolucji Goździków, która obaliła dyktaturę i ustanowiła demokrację w kraju europejskim w 1974 roku.

Marsze zostały odwołane w zeszłym roku ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19, ale w tym roku Tradycyjna Parada Wolności odbyła się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa zdrowotnego nałożonymi przez Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia, przy powszechnym stosowaniu masek i odległości między uczestniczącymi grupami.

Każdego roku marsze przyciągają zwykle setki tysięcy ludzi niosących goździki i krzyczących „25 kwietnia zawsze. Faszyzm nigdy więcej!”. Ludzie świętują rewolucję, która rozpoczęła się 25 kwietnia 1974 roku i zakończyła autorytarny rząd Antonio Oliveiry Salazara.

Zdjęcie: Twitter

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa powiedział w niedzielę podczas Zgromadzenia Republiki, że Portugalia musi wyciągnąć „lekcje z historii bez strachu”, aby „dziś zwalczać osobistą lub społeczną nietolerancję”.

Czytaj: Archiwalne zdjęcia portugalskich kobiet z Wysp Azorskich w ich tradycyjnych pelerynach z kapturem

„Zawsze będzie jedna Portugalia, którą kochamy i z której jesteśmy dumni. Niech żyje 25 kwietnia, niech żyje Portugalia” – powiedział prezydent.

Zdjęcie: Twitter

Premier Antonio Costa uczcił to wydarzenie, otwierając największe w kraju centrum zdrowia w gminie Sintra w aglomeracji lizbońskiej.

„To 25 kwietnia umożliwiło nam udostępnienie publicznej służby zdrowia, powszechnej, bezpłatnej i dostępnej dla wszystkich, niezależnie od tego, gdzie mieszkacie i jaka jest Wasza sytuacja ekonomiczna” – powiedział Costa.

Portugalia, która nałożyła blokadę w styczniu, aby powstrzymać ówczesny najgorszy na świecie wzrost liczby COVID-19, zaczęła znosić ograniczenia w marcu i od tego czasu ponownie otworzyła niektóre szkoły, tarasy restauracyjne i kawiarniane, muzea i salony fryzjerskie.

Czytaj: Wirtualny zegar w Krakowie odlicza czas do katastrofy klimatycznej

W ciągu ostatnich dwóch tygodni ludzie gromadzili się na zewnątrz, aby cieszyć się cieplejszą wiosenną pogodą, spotkać się z przyjaciółmi i krewnymi oraz zjeść posiłek na świeżym powietrzu po ponad dwóch miesiącach utknięcia w domu.

Od dzisiaj szkoły średnie, uniwersytety, kina, centra handlowe i wewnętrzne obszary restauracji zostaną ponownie otwarte w zdecydowanej większości z 278 gmin w kontynentalnej Portugalii, ale z ograniczeniami mającymi na celu zmniejszenie ryzyka zarażenia.

Portugalia, kraj liczący nieco ponad 10 milionów osób, od początku pandemii doświadczył 829 358 przypadków i 16 933 zgonów. Do tej pory podał prawie 2,3 miliona dawek szczepionek COVID-19.

Żaden kryzys w najnowszej historii nie uderzył tak mocno w zależną od turystyki gospodarkę Portugalii, a PKB spadło w zeszłym roku o 7,6%, co jest największym rocznym spadkiem od 1936 roku.

johannesfloe.com – Art to remember