Włoskie jezioro Como ma wiele spektakularnych widoków, ale jeden z najlepszych można znaleźć na wzgórzach nad wioską Varenna.
Znajduje się tam Zamek Vezio, który został zbudowany na przełomie XI i XII wieku. Każdego lata turyści wędrują na wzgórze, aby podziwiać rozległą panoramę, ale nie są w tym odosobnieni. Dołączają do nich „duchy”, które rozsiane są po całym terenie.
Czytaj: Pantera śnieżna jest znana jako „Duch Gór”. Czy ją zauważysz?
Te duchy Vezio to odlewy gipsowe wykonywane co roku przez zarządców zamku. Turyści zgłaszają się do nałożenia na nich gipsu, z którego powstają te upiorne postacie. Następnie pozostawia się je żywiołom przez całą zimę, aż rozpocznie się nowy sezon i duchy zostaną rzucone na nowo. Te duchy są jedną z największych atrakcji zamku, ale dlaczego znajdują się na terenie i co reprezentują?
Wszystko to wiąże się z legendą o tym, dlaczego w ogóle zbudowano zamek. W 1779 roku Anton Gioseffo della Torre di Rezzonico opublikował książkę Larius. Wspominał w nim, że zamek powstał dzięki życzeniu Teodelindy. Była królową Longobardów, ludu germańskiego, który rządził tą częścią Włoch przez kilkaset lat. Mówi się, że ostatnie lata życia spędziła w tej okolicy i jako część swojej spuścizny chciała pozostawić po sobie kościół i oratorium z widoczną dzwonnicą.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Chociaż tak się nigdy nie stało, legenda głosi, że jej serce i dusza są pochowane w murach zamku Vezio, a jej dusza wędruje po jego korytarzach w bezksiężycowe noce. Te gipsowe rzeźby są fizyczną reprezentacją tej legendy, która z pewnością dodaje uroku i tajemniczości zamku.
Jeśli chcesz zobaczyć je osobiście, zamek Vezio jest otwarty co roku od marca do początku listopada.
Czytaj: Restauracja Pumo di Puglia we Wrocławiu – poczuj się jak we Włoszech