Poszukiwacz odnalazł element zaginionej korony króla Henryka VIII – wart miliony

0
576

Centralny element korony króla Henryka VIII przez przypadek odkrył w trakcie poszukiwań z wykrywaczem metalu Kevin Duckett.

Brytyjski monarcha Karol I kiedy uciekał przed Oliverem Cromwellem po przegranej bitwie pod Naseby w 1645 roku, ściskając bezcenny złoty diadem w spoconej pięści, ale z powodu niewolniczej hordy Roundhead skaczącej mu po piętach nie miał czasu się zatrzymać i odzyskać niezbyt szczęśliwy totem, gdy niechcący wyślizgnął się z jego uścisku, gdy pokonywał pospieszny odwrót.

Niektórzy historycy archeologii spekulują, że może to być właśnie sposób, w jaki emaliowana złota figurka o szacowanej wartości 2,7 miliona dolarów trafiła na pole Northhamptonshire, gdzie w 2017 roku znalazł ją amator poszukiwacz skarbów Kevin „Kev” Duckett.

Kevin Duckett via Facebook

„Może istnieć tysiąc powodów, dla których złota figura Henryka VI znalazła się na polu w Northamptonshire” – pisze brytyjska historyk Leanda de Lisle. „Uderzające jest jednak to, że miejsce znalezienia znajduje się dokładnie na trasie, na której Karol uciekł z bitwy pod Naseby w 1645 r., w miejscu, które doświadczyło skrajnej przemocy.

Aby uciec przed konfliktem, Charles był zmuszony zaatakować kawalerię Olivera Cromwella. Mówi się, że upuścił pistolety po wystrzeleniu z nich podczas przeskakiwania strumienia. „Może to nie wszystko, co porzucił” – postulowała de Lisle.

Czytaj: Tu kupisz najlepsze pączki w Krakowie!

Chociaż Duckett polował na zakopane łupy od trzech dekad, to podczas jego dziewiczej wyprawy w poszukiwaniu skarbów z wykrywaczem metalu, szukał wcześniej niezakłóconego miejsca, ta oszałamiająca ikona pojawiła się zaledwie kilka centymetrów pod wierzchnią warstwą gleby.

Duckett wiedział, że znalazł relikwię Tudorów, ale nie miał pojęcia, czym naprawdę był ten 1,4-calowy kawałek historii, dopóki nie zagłębił się w badania. Po trzech latach przeszukiwania królewskich inwentarzy sprzed wieków, ironicznie określił jego pochodzenie po obejrzeniu wideo YouTube Historic Royal Palaces, na którym przedstawiono reprodukcję korony należącej niegdyś do Henryka VIII.

Portret Henryka VIII – Henryk VIII, Wikimedia Commons

Duckett odbył pielgrzymkę do Pałacu Hampton Court, aby osobiście obejrzeć duplikat korony. To, co zobaczył, wystarczyło, by go przekonać, że figurka króla Henryka VI była kiedyś jego centralnym elementem.

„Sama myśl, że Henryk VIII nosił tę figurę w swojej koronie na głowie ponad 500 lat temu, kiedy był najpotężniejszym człowiekiem w kraju, jest po prostu oszałamiająca” – powiedział Duckett dla Harborough Mail. „Wciąż nie mogę uwierzyć, że znalazłem ten wspaniały królewski kawałek na skromnym polu rolniczym w pobliżu Market Harborough”.

Czytaj: Badacze odkryli, że sztylet króla Tuta został wykuty z meteorytu

Zgodnie z prawem Duckett przekazał swoje znalezisko władzom, które przesłały je do British Museum w Londynie w celu dalszych badań. Jeśli okaże się, że znalezisko jest prawdziwym kawałkiem korony Tudorów, Duckett i właściciel miejsca, w którym pojawił się królewski bibelot, otrzymają przystojną nagrodę za sprzedaż do muzeum.

Duckett nie jest osamotniony w swoim entuzjazmie do poszukiwania skarbów, a podczas pandemii liczba „detektywistów”, jak się ich nazywa w Wielkiej Brytanii, stale rośnie. Wykrywanie metalu to rozrywka, która dobrze nadaje się zarówno do zachowania dystansu między ludźmi, jak i zaspokojenia poczucia przygody.

„Jest teraz o wiele więcej ludzi używających wykrywaczy metali niż archeologów, więc znajdują o wiele więcej rzeczy, a to zmienia nasze spojrzenie na przeszłość” – powiedział ITV archeolog akademicki, profesor Carenza Lewis.

Dla Keva Ducketta podróż od znalezienia bezcennego fragmentu historii do jego uwierzytelnienia była długa i żmudna. Chociaż w tej chwili ostateczny wynik jest nadal w zawieszeniu, Duckett nie jest w najmniejszym stopniu zniechęcony. „Poszukiwanie skarbów mam we krwi, głęboko w moim DNA” – napisał na swojej stronie na Facebooku.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org