Potencjał polskich kobiet w STEM

0
141
Kobiety to 33% naukowców na świecie. (zdjęcie: pl.freepik.com)

11 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce ustanowiony przez ONZ.

Trudno uwierzyć, że jeszcze 60 lat temu kobiety stanowiły zaledwie 1% kadry inżynierskiej. Na szczęście czasy się zmieniły i liczba kobiet w branży STEM wzrosła. 

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, ogólna liczba kobiet i ich udział w zawodach inżynierskich wzrosły – w 2021 roku w Europie było prawie 7 milionów naukowczyń, o 369 800 więcej niż w 2020 roku, zajmujących 41% wszystkich miejsc pracy w nauce i inżynierii. 

CZYTAJ: 11 najwspanialszych kobiet w STEM

Polska z dumą włączyła się w ogólnoświatowe obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce, które przypadało 11 lutego, podkreślając niezwykłe osiągnięcia swoich pionierek w dziedzinie STEM. Wśród nich Maria Skłodowska-Curie, urodzona w Warszawie w 1867 roku, jest symbolem doskonałości naukowej, zdobywczyni dwóch Nagród Nobla w dziedzinie fizyki i chemii za przełomowe badania nad radioaktywnością.

Wykorzystując pionierski wkład Curie, wiele Polek przoduje w różnych dziedzinach nauki. Na przykład profesor Dorota Grejner-Brzezińska jest czołową postacią w dziedzinie inżynierii geodezyjnej, podnoszącej precyzję systemów nawigacyjnych. W informatyce, profesor Marta Kwiatkowska jest liderem formalnych metod weryfikacji, wzmacniających cyberbezpieczeństwo i rozwój sztucznej inteligencji. Ponadto badania profesor Joanny Sułkowskiej nad funkcjami zaplątanych białek, co może pomóc w zrozumieniu przyczyn choroby Parkinsona, AIDS i białaczki rzucają istotne światło na zawiłości biologiczne. Te przykłady podkreślają bogactwo talentów i innowacyjności wśród Polek w STEM.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polki ze srebrem Mistrzostw Europy

Inicjatywy takie jak Women in Science Association (WiSA) i Girls in STEM zwiększają obecność polskich kobiet i dziewcząt w nauce, oferując opiekę mentorską i rzecznictwo na rzecz równości płci. Polska potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz wspierania włączającego środowiska rozwoju STEM, inspirującego przyszłe pokolenia pionierów nauki.

Jak stwierdziła Maria Skłodowska-Curie: „Życie nie jest łatwe dla nikogo z nas. Ale co z tego? Musimy wykazać się wytrwałością i przede wszystkim pewnością siebie. Musimy wierzyć, że jesteśmy do czegoś zdolni i że trzeba to osiągnąć za wszelką cenę”. Dzięki polskim kobietom i dziewczętom na czele, przyszłość nauki jest obiecująca.