Powodują raka i zwiększają ryzyko śmierci

0
234
Słodkie napoje powodują raka i skracają życieZdjęcie: Pixabay

Związek między cukrem a zdrowiem człowieka jest złożony, ale nowe badania dodały kilka cennych nowych szczegółów dotyczących zwyczajowego spożywania słodyczy.

Badanie sugeruje, że picie dwóch lub więcej słodkich napojów każdego dnia może wiązać się ze wzrostem ryzyka zgonu z powodu raka związanego z otyłością, co wydaje się być związane z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Badanie koncentrowało się na słodzonych napojach i ich związku z ryzykiem zgonu z powodu różnych rodzajów raka. Dane dotyczyły nawyków konsumpcyjnych ponad 900 000 osób, które były wolne od raka w 1982 roku, a następnie przeprowadzono ocenę kontrolną w 2016 roku.

W tym momencie 135 100 uczestników zmarło na raka, a badanie związku z nawykami spożywania napojów dostarczyło użytecznych informacji. Wśród nich było odkrycie, że mężczyźni i kobiety, którzy pili co najmniej dwie porcje (jedna porcja to 355 ml) napojów słodzonych cukrem każdego dnia, mieli pięcioprocentowy wzrost ryzyka zgonu z powodu nie wszystkich rodzajów raka, ale konkretnie raka związanego z otyłością. To zwiększone ryzyko stało się zerowe po dostosowaniu do BMI.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

Naukowcy doszli zatem do wniosku, że ten wyższy wskaźnik śmiertelności wynikający ze spożywania słodkich napojów był częściowo związany z otyłością i że przyszłe badania powinny rozważyć rolę BMI w badaniach ryzyka raka związanego ze słodzonymi napojami.

„Opinia publiczna powinna zostać poinformowana o tych wynikach. Ludzie powinni wiedzieć, jakie są zagrożenia ze spożywania słodzonych napojów, aby zmniejszyć ryzyko raka u mężczyzn i kobiet” – powiedziała dr Marjorie McCullough, główna autorka badania.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Cancer, Epidemiology, Biomarkers & Prevention.

Czytaj: Prawie połowie wszystkich zgonów z powodu raka można by zapobiec