Powstaje międzynarodowa produkcja o wojennych losach rotmistrza Pileckiego. Producentka „1917” szykuje film o polskim bohaterze Witoldzie Pileckim zatytułowany „Enemy of My Enemy”.
Trwają prace nad filmem, który zapowiada się na poruszającą opowieść o odwadze i poświęceniu. Wyprodukowany przez Powder Hound Pictures i Polski Instytut Sztuki Filmowej „Enemy of My Enemy” zgromadzi talenty z obu stron Atlantyku, w tym Jayne-Ann Tenggren znaną z „1917” i „Spectre”.
Ten film ma być największym tego typu filmem w Polsce. Opiera się na książce „Ochotnik” włoskiego historyka Marco Patricelliego. Historia rozgrywa się dzięki współpracy i błogosławieństwu rodziny Witolda Pileckiego.
W 1940 roku Pilecki dobrowolnie wjechał do Auschwitz, aby odkryć prawdę za jego płotami. Uciekł w 1943 roku, będąc świadkiem okropności, które później stały się kluczem do ujawnienia ludobójstwa.
CZYTAJ: Szokujące kolorowe zdjęcia, które pokazują prawdziwy horror Holokaustu
Witold Pilecki, polski oficer kawalerii z czasów II wojny światowej, zgłosił się na ochotnika do więzienia w Auschwitz, aby potajemnie zebrać informacje wywiadowcze, a następnie uciec. Podczas pobytu w obozie koncentracyjnym Pilecki był odpowiedzialny za informowanie aliantów o okrucieństwach Auschwitz i organizowanie ruchu oporu.
Pilecki przybył do obozu 19 września 1940 roku i został przydzielony do bloku karnego. Szybko zaczął zbierać informacje na temat obozu, m.in. na temat liczby więźniów, sposobów tortur i egzekucji oraz transportu więźniów do innych obozów.
Pilecki uciekł z Auschwitz w kwietniu 1943 roku i przedostał się z powrotem do Warszawy. Napisał szczegółowy raport ze swoich przeżyć w obozie, który ostatecznie został przemycony na Zachód. Raport był głównym źródłem informacji o Holokauście i przyczynił się do podniesienia świadomości na temat okrucieństw popełnianych w Auschwitz.
Pilecki brał udział w Powstaniu Warszawskim w sierpniu 1944 roku i służył polskiemu rządowi na uchodźstwie w Londynie.
Po wojnie Pilecki nadal walczył w polskim podziemnym ruchu oporu. W 1947 roku został aresztowany przez sowiecką tajną policję i skazany na śmierć. Został stracony 25 maja 1948 r. za „obcy imperializm”.
Wyczyny Pileckiego były przez lata tłumione przez komunistów i dopiero w 1989 roku świat usłyszał o tym bohaterskim człowieku i jego odwadze.
W 2013 roku polski rząd pośmiertnie przyznał Pileckiemu Order Odrodzenia Polski, najwyższe odznaczenie cywilne w kraju. Pomnik Pileckiego stanął także w Warszawie.
Film „Enemy of My Enemy”, wyprodukowany przy wykorzystaniu środków publicznych i prywatnych, jest przełomowym efektem współpracy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z zespołami ze Stanów Zjednoczonych
CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Polska zdobywa tytuł mistrza Europy w siatkówce po emocjonującym zwycięstwie nad Włochami