Powstał specjalny most, aby pomóc zagrożonym małpom bezpiecznie pokonywać ruchliwą autostradę

0
348
Most leśny w Brazylii daje nadzieję dla zagrożonej małpy. Źródło: Twitter/Reuters

Brazylijski stan Rio de Janeiro zbudował most nad autostradą, aby małpy mogły bezpiecznie przejść przez ruchliwą drogę i uzyskać dostęp do większej ilości obszarów leśnych.

W Brazylii leśny most daje nadzieję dla zagrożonego gatunku małp.

Ekolodzy w Rio de Janeiro byli coraz bardziej zaniepokojeni niedawnym spadkiem liczby populacji zagrożonego gatunku małp: marmozeta lwia, donosi Reuters.

Należy zauważyć, że Las Atlantycki w stanie Rio de Janeiro jest jedynym miejscem na świecie, gdzie marmozeta lwia nadal występuje na wolności.

Marmozeta lwia. Źródło: Twitter

Dzięki energicznym wysiłkom ochronnym w ciągu ostatnich kilku dekad udało się zwiększyć populację marmozety lwiej, przywracając gatunek z krawędzi wymarcia. Ale wybuch żółtej febry w 2018 roku zniszczył 32% populacji, jak podaje Reuters.

Według doniesień, w naturze jest około 2500 marmozet lwich.

Istniały obawy, że zwierzęta izolowały się z powodu autostrady – ale teraz mamy nadzieję, że most pomoże małpom krążyć po większym obszarze leśnym.

„Naukowcy wykazali, że mieszkająca tam populacja byłaby całkowicie odizolowana od drugiej strony drogi, co stworzyłoby prawdziwy problem pod względem ochrony” – powiedział Luis Paulo Marques Ferraz, dyrektor wykonawczy projektu w wywiadzie z Reuters.

„Genetycznie ta populacja byłaby izolowana, a to jest naprawdę złe. Potrzebujemy dużego lasu chronionego i połączonego” – powiedział.

Czytaj: 25 mostów, które chronią zwierzęta przed ludźmi i ich pojazdami

Twitter

Most zbudowany w zeszłym roku został obsadzony drzewami, krzewami i roślinami w nadziei, że naturalny korytarz będzie atrakcyjny dla małp. Roślinność jest wciąż młoda i zajmie trochę czasu, aby urosnąć do rozmiaru nadającego się dla małp.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Grupy konserwatorskie szacują, że małpy straciły 95% swojego pierwotnego siedliska w Brazylii.

„Dlatego ten most był tak strategiczny i ważny dla programu ochrony” – powiedział Ferraz.

Dodał, że populacja 2000 marmozet lwich powinna mieć co najmniej 25 000 hektarów lasu.

Obecny las poprzecinany jest pastwiskami oraz drogami i miastami.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję