Powstała pierwsza w historii lalka Barbie z zespołem Downa

0
340
Pierwsza lalka Barbie przedstawiająca osobę z zespołem Downa. (zdjęcie: elliejg16_zebedeemodel, instagram)

Mattel, firma produkująca lalki Barcie, we wtorek przedstawiła swoją pierwszą wersję lalki Barbie przedstawiającą osobę z zespołem Downa.

Firma Mattel współpracowała z National Down Syndrome Society, aby zaprojektować nową lalkę Barbie z zespołem Downa. Cechy fizyczne, strój i akcesoria Barbie mają odzwierciedlać życie z tą chorobą.

Lalka ta jest pierwszą Barbie z zespołem Downa. Jej żółto-niebieska sukienka nawiązuje do miesiąca promowania świadomości na temat zespołu Downa, którego reprezentują właśnie te kolory. Różowy naszyjnik z wisiorkiem noszony przez Barbie symbolizuje trzy kopie 21. chromosomu, odpowiedzialne za charakterystyczne cechy związane z zespołem Downa. Na nogach lalki można także zobaczyć ortezy stawu skokowego, często używane przez dzieci z tym zespołem.

Nowa lalka jest częścią linii Mattel Barbie Fashionistas, której celem jest oferowanie dzieciom bardziej zróżnicowanych reprezentacji piękna i walka z piętnem niepełnosprawności fizycznej.

Wcześniejsze lalki w linii Barbie Fashionistas obejmowały lalki z aparatami słuchowymi, lalki na wózku inwalidzkim, lalki z protetyczną kończyną oraz Barbie i Ken, którzy mają chorobę skóry zwaną bielactwem.

CZYTAJ: Modelka z zespołem Downa debiutuje w kampanii Victoria’s Secret

„Naszym celem jest umożliwienie wszystkim dzieciom zobaczenia siebie w Barbie” – powiedziała Lisa McKnight, wiceprezeska firmy Mattel.

„Chcemy również zachęcić dzieci do bawienia się lalkami, które różnią się od nich, co może pomóc w zrozumieniu innych i rozwijaniu empatii” – przekazała w oświadczeniu opublikowanym we wtorek przedstawicielka producenta. „Jesteśmy dumni, że wprowadzamy lalkę Barbie z zespołem Downa” – dodała McKnight.

Modelka Ellie Goldstein została wybrana jako twarz kampanii reklamowej tej nowej zabawki.

„Fakt, że dzieci będą mogły bawić się tą lalką i uczyć się, że każdy jest inny, wiele dla mnie znaczy” – napisała modelka w mediach społecznościowych.

Jak przyznała, kiedy po raz pierwszy ujrzała nową Barbie, była „bardzo wzruszona i pełna dumy”. „Różnorodność ma ogromne znaczenie. Ludzie powinni zdać sobie sprawę, że na świecie żyje więcej osób takich jak ja. Barbie przyczyni się do tego” – podkreśliła 21-letnia modelka.

 „Należy docenić siłę reprezentacji. To ogromny postęp” – powiedziała w wywiadzie dla Independent, dyrektor generalna NDSS, Kandi Pickard.

CZYTAJ NA f7.PL – Z badań wynika, że ryby-roboty mogą ułatwić podwodną eksplorację!

Co to jest zespół Downa?

Zespół Downa to stan, w którym osoba rodzi się z dodatkowym chromosomem.

Dzieci z zespołem Downa mają dodatkową kopię jednego z tych chromosomów, chromosom 21.

Ta dodatkowa kopia zmienia rozwój ciała i mózgu dziecka, co może powodować zarówno psychiczne, jak i fizyczne wyzwania dla dziecka.

Chociaż osoby z zespołem Downa „mogą zachowywać się i wyglądać podobnie”, każda osoba ma inne zdolności.