Pożary buszu w Australii oficjalnie minęły po ponad 240 dniach

0
605
Zdjęcie: Stock Photos z Anna LoFi/Shutterstock

Po ponad 240 dniach intensywnych pożarów australijska Nowa Południowa Walia jest oficjalnie wolna od pożarów buszu.

Te pożary buszu nie da się porównać z żadnym innym pożarem, jaki miał miejsce na świecie w ciągu ostatnich 100 lat.

W tym strasznym okresie zarówno ludzie, jak i dzikie zwierzęta ponieśli ogromne straty w wyniku płomieni. Sytuacja uległa złagodzeniu już w styczniu dzięki ulewnym deszczom, ale dopiero 13 lutego straż pożarna ogłosiła, że wszystkie pożary zostały zagaszone.

Podczas gdy sezon pożarów występuje w Australii każdego lata, miniony rok był szczególnie katastrofalny. Ponad 3000 domów zostało zniszczonych, a miliardy zwierząt albo zginęły w płomieniach, albo zniszczone zostały ich siedliska. To spowodowało, że szpitale weterynaryjne zapełniły się rannymi zwierzętami. Pracownicy parków narodowych zrzucali z samolotów tony warzyw, by pomóc głodującym zwierzętom pozostawionym na wolności.

Czytaj: Australia popełnia samobójstwo klimatyczne

Źródło: Twitter

Nawet gdy ulga przyszła w postaci ulewnego deszczu, inne problemy, takie jak silny wiatr i powodzie, powodowały dalsze szkody. Mimo to społeczność zbierała fundusze, a bohaterscy obywatele pomagali ratować zwierzęta.

Po oficjalnym zakończeniu pożarów buszu kraj może rozpocząć proces odbudowy. Właściciele domów stoją przed trudnymi decyzjami o tym, jak i gdzie odbudować domy, a rząd zastanawia się, czy niektóra część społeczeństwa zamieszkująca wcześniej na terenie wysokiego ryzyka powinna budować tam ponownie swoje nowe domy, czy nie powinna to być strefa niedostępna dla ludzi.

Rząd wydał również nowy plan reagowania w odniesieniu do skutków pożarów buszu dla zagrożonych gatunków i społeczności ekologicznych.

Planuje szybką ponowną ocenę potrzeb w zakresie ochrony dotkniętych obszarów i gatunków w celu ustalenia priorytetów pomocy, a także współpracy z ogółem społeczeństwa i społecznościami tubylczymi w sprawie przyszłego zapobiegania pożarom i współpracy w celu przywrócenia różnorodności biologicznej.

Chociaż proces odbudowy zajmie trochę czasu, mamy nadzieję, że Australia wyciągnie wnioski z tych niszczycielskich pożarów buszu i wykorzysta je dobrze w oczekiwaniu na przyszłe sezony pożarów.

Źródło: CNN

Czytaj: Australijskie pożary ujawniły starożytny system wodny zbudowany na długo przed piramidami

Czytaj: NAJWSPANIALSZE WIDOKI Z HOTELOWYCH POKOI – ŚWIAT JEST PIĘKNY!